اظهارات حریری القای سعودی‌ها هست

۲۳ آبان ۱۳۹۶ سایت خبری آوا

اظهارات حریری القای سعودی‌ها هست

به گزارش آوا پردیسنیوز، علی اکبر ولایتی دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی صبح امروز در نشست خبری پیرامون اجلاس جهانی محبه همراهن اهل بیت و مسئله تکفیری‌ها در سالن رضوان صدا و سیما اظهار داشت: درگذشت عده‌ای از هم‌وطنان عزیزم در زلزله کرمانشاه را تسلیت گفته و برای آنان علو درجات از خداوند متعال درخوهست و برای به همراهزماندگان صبر و اجر مسئلت داریم.

وی افزود: اجلاس جهانی محبه همراهن اهل بیت و مسئله تکفیری‌ها یکم و دوم آذرماه در تهران برگزار می‌شود.

ولایتی تصریح کرد: خوشبختانه جمهور علمی مسلمین چه اهل سنت و شیعه بر محبت اهل بیت اعتقاد راسخ دارند و این دو (قران و اهل بیت) ریسمان وحدت بین مسلمین و مورد تایید همه علما هست.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: امروز به واسطه دخالت دشمنان اسلام آمریکایی‌ها، صهیونیست‌ها و عوامل آن‌ها در منطقه بر ایجاد تفرقه در اسلام اشتراک نظر دارند و همه مسائل امروز در منطقه به این دلیل هست.

وی ادامه داد: این جنگ‌های امروز در منطقه بی‌فایده و پر ضرر و به صرف یک گمان القایی و سوء نظر ایجاد می‌شود.

ولایتی خاطرنشان کرد: در اجلاس بیش ۵۰۰ نفر از علما سنی و شیعه از ۹۴ کشور دعوت شدند و ۲۵۰ علما شیعه و سنی داخل کشور دعوت خواهد شد که این جلاس در نوع خود به این شکل گسترده در ایران بی نظیر هست.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی گفت: مقابله به همراه تکفیری‌ها یکی از موضوعات این نشست هست و در این اجلاس کمیته‌های مختلف تشکیل و تحولات منطقه بررسی خواهد شد.

وی به همراه اشاره به کتاب خاطرات کلینتون وزیر اسبق خارجه امریکا که ما داعش را بوجود اوردیم، گفت: آن‌ها به دنبه همراهل ایجاد یک چهره خشن از اسلام هستند.

ولایتی در پاسخ به اتهامات سعد حریری گفت: ایشان نکته‌ای را گفتند که از القائات سعودی‌ها بوده هست. آقای حریری گفتند که در ملاقاتی که به همراه بنده داشتند، گفته‌اند در امور داخلی لبنان دخالت نکنید درحالی‌که اصلاً چنین حرفی نزد و اصلاً مذاکرات ما تند و خشن و تهدید نبود. معلوم شد این القای سعودی‌ههست و حاضر نیستند لبنان را در آرامش و دوستی دو ملت ایران و لبنان را ببیند.

وی افزود: ما آقای حریری را تهدید نکردیم و در مورد مسائل جاری منطقه بحث کردیم. ایشان می‌خوهست به‌نوعی وساطت کند بین ایران و عربستان سعودی و ما تأکید کردیم که ما مشکلی به همراه عربستان سعودی نداریم، اما اینکه سعودی‌ها بیش از ۲ سال مردم یمن را بمبه همراهران می‌کنند و این کشور را محاصره کردند و ۷۰۰ هزار نفر دچار وبه همراه شدند این دیگر ربطی به سیهست ندارد و به خاطر مسائل انسانی هم که شده به همراه یمنی‌ها مذاکره کنند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل در همین زمینه ادامه داد: آقای حریری گفتند که ولایتی من را تهدید نکرد. بله؛ دلیلی نداشت که ایشان را تهدید کنم. ما از اتحاد ۱۴ و ۸ مارس هستقبه همراهل می‌کنیم که بعد از مدت‌ها به توافق رسیدند و دولت تشکیل دادند و به‌اتفاق هم توانستند لبنان را جزو کشور‌ها امن قرار دهند و این به دلیل درک و شعور مردم و مقاومت اسلامی هست. اگر مقاومت اسلامی نبود رژیم صهیونیستی چه بلاهایی که صورت می‌داد. ما امیدواریم آقای حریری به سرکار خود برگردد.

ولایتی در پاسخ به این پرسش که آیا در اجلاس محبه همراهن اهل بیت از شخصیت‌های دولتی دیگر کشور‌ها هم دعوت شده هست، گفت: خیر؛ اجلاس یک اجلاس فصلی بین فرهیختگان هست و NGO‌های بین الملل اسلامی حضور دارند.

وی اظهار امیدواری کرد: انشالله که به همراه مشورت بین علما و اندیشمندان اسلامی فقط توصیه نبه همراهشد و در عمل مسلمان‌ها از تفرقه پرهیز کند.

ولایتی تاکید کرد: ما در این اجلاس بر روی اشتراکات تاکید خواهیم داشت و این تبه همراهدل فکر سبب ایجاد مقدمات وحدت فکر ایجاد می‌شود و این می‌تواند در وحدت مسلمین موثر به همراهشد.

وی تاکید کرد: رابطه بین ما، سوریه، ترکیه و عراق رابطه بین همسایگانمان هست، اما آمریکایی‌ها فعلاً فضولتا در منطقه حضور دارند.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل به همراه تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها بی‌جهت و بی‌خود کردند که در رقه پایگاه نظامی زدند، تصریح کرد: ترامپ که عقل حسابی ندارد، اما آن‌هایی که عقل درست حسابی دارند بدانند که امروز ۲۳ آبه همراهن هست و در آینده نه چندان دور مردم، آمریکا را از منطقه بیرون می‌کنند.

ولایتی به همراه بیان اینکه آمریکایی‌ها پشت کودتای ترکیه بودند و ما از اردوغان و دولت قانونی وی حمایت می‌کنیم، تصریح کرد: عربستان سعودی چه کاره هست از طرف جهان عرب حرف می‌زند. حکومتی هست که به زور به مردم تحمیل شده، اما به هیچ وجه نیابتی از سوی ۲۲ کشور ندارد که خود را وکیل آن‌ها بداند؛ این چه وکیلی هست که قریب به ۳ سال هست بر سر یمنی‌ها هزاران تن بمب ریخته هست.

وی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون نقش ایران در عراق گفت: حضور ایران در عراق و سوریه به دلیل دعوت قانونی روسای جمهور این کشور‌ها هست.

مشاور مقام معظم رهبری در امور بین‌الملل به همراه بیان اینکه ما هیچ مشکلی برای مذاکره به همراه سعودی‌ها نداریم، اما مذاکره کردن تایید ظلمی که عربستان در برخی از کشورهای اسلامی و حمایت از تکفیری‌ها کرده نیست، گفت: ما دنبه همراهل این هستیم همه به همراه هم به همراه حسن همجواری زندگی کنیم، اما مخالف هر کار خلاف شرع و قانون هستیم.

انتهای پیام/

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم