بیوگرافی پروین دولت آبه همراهدی

۲۲ خرداد ۱۳۹۷ سایت خبری آوا

یکی از نویسندگان معروف و مشهور ایرانی به نام پروین دولت آبه همراهدی که به همراه نوشتن بهترین شعرها و کتابها متاسفانه در سال ۱۳۸۷ چشم از جهان گشود و غم بزرگی را به ایران عزیزمان انتقال داد

نوشین دولت آبه همراهدی در یکی از محله های اصفهان به دنیا  آمد و یکی از شاعران بلند مرتبه بوده که بنیان گذار کتاب کودک بوده که در سال۱۳۸۷ خود را بهشتی کرد و نام او همیشه در فرهنگ ایران نام گذاری شد

بیوگرافی خانم دولت آبه همراهدی

پروین دولت‌آبه همراهدی

زادروز:  ۱۳۰۳ محله احمدآبه همراهد اصفهان

درگذشت:  ۲۷ فروردین ۱۳۸۷ تهران

آرامگاه : قطعه هنرمندان بهشت زهرا

ملیت: ایرانی

پیشه : شاعر و از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک

والدین: فخرگیتی

حسام‌الدین دولت‌آبه همراهدی

 

پروین دولت‌آبه همراهدی (۱۳۰۳–۱۳۸۷)، شاعر و از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک بود، کتاب شعر گل به همراهدام او جایزه شعر شورای کتاب کودک در سال ۱۳۶۶ را از آن وی کرد.

پروین دولت‌آبه همراهدی شاعر کودکان در سال ۱۳۰۳ درخانواده ‌ای اهل فرهنگ که شعر در آن جایگاه ویژه‌ای داشت، در محله ی احمدآبه همراهد اصفهان به دنیا آمد. مادرش مدیر مدرسه ی ناموس اصفهان بود.

پروین دولت‌آبه همراهدی شاعر و از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک بود

او به مدرسه ی ناموس رفت. سال‌های نخست دبیرستان را در مدرسه “نور و صداقت” که آموزگاران انگلیسی داشت گذراند و سال‌های بعد را در مدرسه ی امریکایی نوربخش درس خواند.

پس از پایان دوره ی دبیرستان، رشته نقاشی و مجسمه‌سازی در دانشکده ی هنرهای زیبه همراه را برگزید و چند به همراهر هم در کلاس ها شرکت کرد، اما به همراهزدید از یک پرورشگاه تصمیم او را تغییر داد و بر آن شد که به کار سرپرستی و تربیت کودکان پرورشگاه بپردازد.

در سال ۱۳۳۹ به همراه همکاری پرویز ناتل خانلری، زهرا خانلری و همسرش اسماعیل سالمی، شرکت انتشاراتی “حرف” را پایه گذاری کرد و به ثبت رساند. از همان آغاز انتشار نشریه‌ ی “پیک” به همراه این نشریه همکاری داشت و در دو سال اول انتشار آن تنها شاعر این نشریه بود.

پروین دولت‌آبه همراهدی روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین سال ۱۳۸۷ شمسی در سن ۸۴ سالگی بر اثر سکته قلبی در تهران درگذشتو در قطعه هنرمندان بهشت زهرا دفن گردید.

آثار پروین دولت‌آبه همراهدی:

گل به همراهدام

بر قایق ابرها

شوراب

هلال نقره‌سا

آتش و آب

به همراهز می‌آید پرستو نغمه‌خوان

گنجشک و وزغ

شهر سنگ

در بلورین جامه انگور

جمجمک برگ خزان

گذری در ادبیات کودکان

یک به همراهزیگر

و ویرایش بیش از ۲۰ کتاب کودکان.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم