تمدید تعلیق تحریم‌ها علیه ایران از سوی ترامپ

۲۳ دی ۱۳۹۶ سایت خبری آوا

به گزارش آوا پردیسنیوز، یک رسانه آمریکایی روز چهارشنبه به نقل از منابع آگاه خبر داد «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در روز‌های آتی به موجب تعهدات این کشور در برجام، تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را تمدید خواهد کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نوشته «ترامپ» در توجیه این اقدام به پیشرفت‌هایی هستناد خواهد کرد که در تهیه یک طرح قانونی برای «اصلاح نقائص برجام»، مطابق به همراه دستور کاخ سفید حاصل شده هست.

«به همراهب کورکر»، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنا روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران از پیشرفت‌هایی در مذاکره به همراه کشور‌های اروپایی و اعضای کنگره آمریکا برای تهیه طرح اصلاح برجام خبر داد. او علی‌رغم این گفت که تهیه چنین طرحی تا ضرب‌الاجل اعلام تصمیم ترامپ مقدور نخواهد بود.

گزارش‌های خبری حاکی هست «دونالد ترامپ» احتمالاً روز جمعه تصمیم خود دربه همراهره تمدید معافیت‌های تحریمی برای ایران را اعلام خواهد کرد. امتناع رئیس‌جمهور آمریکا از صدور این معافیت تحریمی به معنی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای خواهد بود.

آسوشیتدپرس به نقل از ۶ منبع آگاه تصمیم پایبندی ترامپ برای ماندن در برجام را اعلام کرد. منابع آگاه همچنین گفته‌اند واشنگتن احتمالاً تحریم‌های جدید و هدفمندی را هم علیه شرکت‌ها و افراد ایرانی اعمال خواهد کرد.

آسوشیتدپرس مدعی شده برخی از این تحریم‌ها ممکن هست شرکت‌ها و افرادی را هدف بگیرند که تحریم‌ها علیه آن‌ها در توافق هسته‌ای برجام معلق شده هست.

ترامپ در حرفرانی ماه اکتبر خود اعلام کرد نمی‌تواند پایبندی ایران به برجام را تأیید کند. او در آن حرفرانی از کنگره خوهست آنچه به گفته وی «نواقص متعدد جدی» برجام هست را اصلاح کند.

وی گفت: «من به دولت دستور همکاری نزدیک به همراه کنگره، و همپیمانانمان را صادر می‌کنم تا به نواقص متعدد جدی قرارداد بپردازند تا رژیم ایران هیچوقت قادر به تهدید جهان به همراه سلاح هسته‌ای نبه همراهشد. این شامل قسمت سال‌های پایانی توافق می‌به همراهشد که در چند سال آینده محدودیت‌ها را از روی برنامه هسته‌ای ایران بر می‌دارد.»

او در بخش دیگری از آن حرفرانی تهدید کرد «درصورتی که قادر به رسیدن به یک راه حل در این به همراهره به همراه کنگره و هم پیمانان‌مان نبه همراهشیم، در این صورت توافق فسخ می‌شود. برجام تحت به همراهزبینی مداوم هست و مشارکت ما می‌تواند توسط من به عنوان رئیس‌جمهوری، در هر زمانی، لغو شود.»

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم