دیلمون میزبه همراهن معصومه ابتکار شد/ شب گیلکی‌ها در برج آزادی

۲۳ دی ۱۳۹۶ سایت خبری آوا

دیلمون میزبه همراهن معصومه ابتکار شد/ شب گیلکی‌ها در برج آزادیبه گزارش خبرنگار آوا پردیس، این کنسرت ساعت ۱۸:۳۰ در حالی در سالن اصلی برج آزادی روی صحنه رفت که میزبه همراهن معصومه ابتکار معاون امور زنان ریهست جمهوری بود.

محمود فرضی نژاد در ابتدای این کنسرت گفت:«گیلان به همراه توجه به شرایط جغرافیایی‌اش، دارای آواها و نغمه‌های مختص به خودش هست. گروه موسیقی و تئاتر دیلمون بیش از ده، دوازده سال به به همراهزآفرینی آیین‌ها، آوازها و نغمه‌های گیل و دیلم فعالیت می‌کند و اجراهای زیادی را در داخل و خارج از کشور به روی صحنه برده هست. موسیقی گیلان بر پایه کار و فراق یار و وصال یار بستگی دارد و به همراه توجه به‌سختی کاری که در این منطقه وجود دارد برای اینکه سختی کار را احساس نکنند و بر کار مسلط شوند به ملودی‌های فولکلور روی آوردند تا جغرافیایشان را آبه همراهد کنند. آن مزرعه‌ای که صدای لالایی و آواهایی را می‌شنیدیم مطمئن بودیم در آنجا مردم به کار و تلاش مشغول هستند. متأسفانه امروزه دیگر این آوازها و نواها را نمی‌شنویم و این مزارع جای خودشان را به ویلاها داده هست. امیدوارم به همراهزهم این نواها را در شالیزارها و مزارع بشنویم و کار و تلاش همچنان هویدا به همراهشد.»

دیلمون رجای، دراز تومونه جان، کونوس کله، گوسندخان، ای لله، امیری یا جونه دوسته، کورند، بیجار سرحوندگی، چمبوله، یویو، آت مانه و ناین گوله، قطعات انتخابی گروه موسیقی دیلمون برای اجرای در سی و سومین جشنواره موسیقی فجر بود که به همراه هستقبه همراهل مخاطبه همراهن به اجرا درآمدند.

رضا فکوری (کمانچه)، صابر غلامی پور (لبک)؛ رابعه افتخاری و سبحان سرابی (سه تار)، نوید لاهیجی (دایره)، علی اطهری (نقاره)، منیژه واحد (دایره و همخوان)، مریم کوچکی نژاد (همخوان) و هومن عشقی (تنبورین) اعضای گروه دیلمون را به سرپرستی و خوانندگی محمود فرضی نژاد تشکیل می‌دادند که آرش عشقی نوازنده تار وظیفه تنظیم قطعات در این اجرا بر عهده داشت. 

در پایان این کنسرت از محمود فرضی نژاد و آرش عشقی از اعضای گروه دیلمون توسط معصومه ابتکار تقدیر شد.

این گروه که به همراههدف پژوهش و به همراهزآفرینی آیین‌ها، آوازها و نغمه‌های گیل و دیلم در سال ۱۳۸۹ تشکیل شد تاکنون کنسرت‌های متعددی را در سالن‌های تهران ازجمله تالار وحدت، برج میلاد، برج آزادی و تالار رودکی برگزار کرده. همچنین در دیگر شهرهای ایران و در کشورهایی چون گرجستان، ونزوئلا، ایتالیا، آلمان و ترکیه نیز به اجرای موسیقی مقامی و محلی گیلان پرداخته هست.

عکس:‌سید حسام الدین موسوی نژاد

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم