روزگار برزخی خرمای خوزستان

۱۲ مرداد ۱۳۹۶ سایت خبری آوا

خوزستان به عنوان دومین هستان کشور از نظر تولید خرما، می‌تواند به همراه بهره‌گیری از ظرفیت‌های خود در این زمینه به منظور توسعه صادرات، رشد اقتصادی چشمگیری را در هستان و به تبع آن در کشور رقم بزند. هستفاده از ظرفیت تولیدکنندگان خرما در هستان، حل مشکلات آن‌ها و همچنین برقراری ارتبه همراهط مناسب میان تولیدکنندگان و صادرکننده‌های خرما می‌تواند زمینه را برای توسعه صادرات و رشد اقتصادی هستان مهیا کند

فراهم کردن زمینه مناسب به منظور تسهیل در امر صادرات خرما می‌تواند به توسعه هرچه بیشتر این بخش کمک کند. ایجاد بسترهای برای آسان شدن صادرات خرما در خوزستان، علاوه بر این‌که صادرکنندگان هستان را تقویت می‌کند، بلکه کمک شایانی نیز به نخلداران و تولیدکنندگان خرما می‌کند. بهره‌مندی از پتانسیل‌ تولید خرما در خوزستان زمینه را برای عرضه این محصول هستراتژیک در به همراهزارهای جهانی و حضور هرچه بیشتر در این به همراهزارها فراهم می‌کند که در نهایت منجر به رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال در هستان می‌شود.

يكی از عوامل اثرگذار بر رشد اقتصادی، صادرات و عرضه محصولات تولید داخل در به همراهزارهای خارجی هست. تأثير اين عامل و قوت و ضعف آن در رشد اقتصادی يك كشور به عوامل مختلفی بستگی دارد كه چنانچه مجموعه اين عوامل به نحو صحيح در ارتبه همراهط به همراههم عمل كند، شاهد اثرگذاری آن بر رشد اقتصادی خواهیم بود. توسعه صادرات می‌تواند نقشی اساسی در رونق تولید در کشور و هستفاده از پتانسیل‌ها داشته به همراهشد اما این امر نیازمند ایجاد شرایطی هست تا تولیدکننده و صادرکننده بتوانند بدون مشکل به تولید و صادرات بپردازند.

تولیدکننده و صادرکننده خرما، دو حلقه متصل به هم هستند

در این زمینه جاسم حزبه همراهوی، یک تولید کننده خرما معتقد هست: تولیدکننده و صادرکننده خرما مانند دو حلقه متصل به هم هستند و به همراهید به هر دو بخش توجه شود. اگر تولیدکننده خرما نبه همراهشد کارگاه‌های بسته‌بندی و صادرکننده خرما رونق آنچنانی نخواهند داشت و اگر صادرکننده نیز نبه همراهشد، محصول روی دست نخلدار می‌ماند.

وی افزود: مشکل فروش محصول مهمترین مساله‌ای هست که به همراهید به آن توجه شود. در این زمینه تولیدکنندگان خرما مشکلات خود را دارند و کارگاه‌های بسته‌بندی نیز به همراه مشکلات دیگری مواجه هستند. صادرات، هستانداردها و بحث ترانزیت مسایلی هستند که شرکت‌های بسته‌بندی به همراه آن‌ها مواجه هستند که در این زمینه انتظار داریم دولت به مشکلات هر دو بخش توجه کند.

این تولیدکننده خرما به همراه اشاره به این‌که تنها خریدار خرمای تولیدی کشاورزان برای صادرات، کارگاه‌های بسته‌بندی خرما هستند، گفت: به دور از انصاف هست که این محصول هستراتژیک و ارزآور مورد بی‌مهری قرار بگیرد و به قیمت خوراک دام فروخته شود.

فروش محصول مشکل اصلی تولیدکنندگان خرما هست

حزبه همراهوی تصریح کرد: مشکل اصلی نخلداران و تولیدکنندگان خرما فروش محصول هست. به دلیل ثابت نبودن قیمت و متناسب نبودن قیمت به همراه هزینه‌ها، نخلداران دچار مشکل هستند و هیچ کسی نیز به این مساله توجهی ندارد. این مشکل در بحث صادرات نیز اثرگذار هست زیرا تنها خریدار خرمای نخلداران کارگاه‌های بسته‌بندی هستند.

وی گفت: چند سال هست که پیگیر این مشکل هستیم و به همراه مسئولان مربوطه در هستانداری، جهاد کشاورزی و بخش‌های دیگر مسایل و مشکلات را مطرح کرده‌ایم تا به آن‌ها رسیدگی کنند. در سال ۹۰ هر کیلو خرما را ۵۳۰ تومان فروختیم. در سال ۹۱ قیمت هر کیلو خرما به ۷۳۰ تومان رسید و در سال ۹۲ هر کیلو خرما را ۱۴۰۰تومان به فروش رساندیم اما در سال ۹۳ به جای آنکه شاهد به همراهلا رفتن قیمت خرما به دلیل به همراهلارفتن هزینه‌ها به همراهشیم، قیمت خرما به هر کیلو هزار تومان و در سال ۹۴ این قیمت به کیلویی ۱۱۵۰ تومان رسید.

این تولیدکننده خرما اظهار کرد: به همراه توجه به گرانی نهاده‌ها، سوخت، نیروی انسانی و… قیمت‌های خرید خرما جوابگوی نیاز نخلداران نبود. در سال ۹۵ در کمیسیون کشاورزی مجلس مشکلات را بیان کردیم. گفتیم به دور از انصاف هست که این محصول هستراتژیک و ارزآور مورد بی‌مهری قرار بگیرد و به قیمت خوراک دام فروخته شود.

حزبه همراهوی ادامه داد: قیمت کارشناسی فروش خرما بر اساس آنالیز جهاد کشاورزی، هر کیلو ۳ هزار ۳۰۰ تومان برای سال ۹۵ بود اما به همراه صحبت‌هایی که به همراه کارگاه‌های بسته‌بندی انجام دادیم، به توافق رسیدیم که هر کیلو خرما را ۱۶۰۰تومان از نخلدار خرید کنند.

دولت برای حل مشکلات خرما آستین به همراهلا بزند

وی به همراه بیان این‌که دولت برای حل مشکلات خرما آستین به همراهلا بزند، گفت: واحدهای بسته‌بندی نیز برای خرید خرما مشکل خاص خود را دارند و دولت به همراهید به مشکلات آن‌ها نیز توجه کند زیرا تنها خریدار خرمای تولیدی کشاورزان برای صادرات کارگاه‌های بسته‌بندی خرما هستند. در این زمینه یا به همراهید دولت به همراه قیمت متناسب به همراه هزینه، خرما را از نخلداران خریداری کند یا این‌که شرکت‌های بسته‌بندی خرما را تقویت کند تا آن‌ها بتوانند خرمای نخلداران را خرید و صادر کنند.

این تولیدکننده خرما عنوان کرد: حذف یارانه کشاورزان نخلدار توسط صندوق بیمه کشاورزی یکی از مشکلات دیگر نخلداران هست. این مساله هم به نخلدار فشار وارد می‌کند و هم به همراهعث افزایش هزینه‌های آن‌ها می‌شود. سال گذشته کل نخل‌های خود را که حدود ۱۴هکتار بودند حدود یک میلیون تومان بیمه کردم اما امسال هزینه بیمه محصولات حدود ۴میلیون تومان شده هست.

حزبه همراهوی خاطرنشان کرد: هرچند نخلستان‌ها به نام کشاورزان هستند اما نخیلات سرمایه ملی دولت هستند زیرا در زمانی که پاجوش انجام می‌دادیم دولت به نخلداران یارانه داده و در برخی از کارها نیز مانند هرس، تکریب و … به نخلداران کمک کرده هست و صحیح نیست که به این سرمایه‌ها توجه نشود. بنابراین انتظار داریم که مشکلات رسیدگی شود تا تولیدکنندگان بتوانند خرما تولید کنند و صادرکنندگان نیز بدون مشکل به صادرات خرما بپردازند.

کیفیت خرما یکی از عوامل مهم در توسعه صادرات آن هست و به همراه تطابق کیفیت خرمای صادراتی به همراه هستانداردهای بین المللی می‌توان به افزایش کیفیت خرمای تولیدی کمک کرد تا به این ترتیب به خوبی در به همراهزارهای جهانی مورد هستقبه همراهل قرار بگیرد . همچنین نوع بسته‌بندی، به همراهزار پسند بودن محصول صادراتی و رعایت هستانداردها در این زمینه از دیگر عواملی هست که به همراه رعایت آن می‌توان زمینه را برای توسعه و رشد صادرات فراهم کرد.

خرمای خوزستان به ۱۷ کشور جهان از جمله انگلستان، کانادا، مالزی و… صادر می‌شود. به منظور توسعه صادرات به همراهید زمینه را برای حل مشکلات صادرکنندگان در این بخش فراهم کرد تا به همراه شناسایی به همراهزارهای هدف، تقویت شرکت‌های صادراتی و تهیه محصولات مطابق به همراه هستانداردها، مبه همراهدرت به صادرات کرد.

صادرکنندگان خرما در تامین نقدینگی دچار مشکل شده‌اند

سید مصطفی حجت نژاد، صادرکننده خرما به همراه بیان این‌که مشکلات فراوانی در بحث صادرات خرما وجود دارد، گفت: یکی از مهمترین مشکلات شرکت‌های بسته‌بندی و صادرکننده خرما این هست که دارای کارگاه‌هایی هستند که به روزرسانی نشده‌اند زیرا این بروزرسانی هزینه زیادی دارد و از عهده این شرکت‌ها خارج هست.

وی افزود: بحث نقدینگی یکی دیگر از مشکلات در بحث صادرات خرما هست و شرکت‌هایی که در این زمینه فعال هستند، به دلیل کمبود نقدینگی به همراه مشکلاتی مواجه می‌شوند. به همراهنک‌ها برای پرداخت تسهیلات به صادرکنندگان، قوانین بسیار سختگیرانه‌ای اعمال می‌کنند که این مساله نیز صادرکنندگان خرما را در بحث تامین نقدینگی دچار مشکل می‌کند.

این صادرکننده خرما تصریح کرد: به همراهنک توسعه صادرات به همراهنک تخصصی برای صادرات هست. این به همراهنک در سه، چهار سال گذشته حدود ۹۰ درصد میزان صادرات را پوشش نقدینگی می‌داد و در مقابل صادرات محصولات، فقط پروانه صادراتی را از صادرکننده دریافت می‌کرد اما اکنون به همراه شرایطی که برای صادرکنندگان در نظر گرفته بحث تامین نقدینگی دچار مشکل شده هست.

صادرکنندگان خرما، به همراهزرگان نیستند، تولیدکننده هستند

حجت نژاد عنوان کرد: گردش مالی صادرکنندگان خرما یکبه همراهر در سال هست زیرا صادرکنندگان خرما یک موسسه به همراهزرگانی نیستند که چندین به همراهر در سال گردش مالی داشته به همراهشند، بلکه کار تولیدی می‌کنند. در این زمینه به همراهنک برای اعطای تسهیلات از صادرکنندگان خرما میانگین گردش مالی می‌خواهد که این امر به ما فشار وارد می‌کند و مشکلاتی را صادرکنندگان خرما به وجود می‌آورد.

وی به همراه بیان این‌که در زمینه تعامل به همراه بخش‌های خصوصی از جمله تولیدکنندگان خرما مشکلی وجود ندارد، بلکه مشکلات در بحث دریافت خدمات دولتی هست، اظهار کرد: فشاری که سازمان‌های دولتی به شرکت‌های صادرکننده خرما وارد می‌کنند به همراهعث شده تا آن‌ها نتوانند به خوبی فعالیت کنند. اگر مشکلات بر اساس مسایل قانونی به همراهشد، مساله‌ای نیست اما سازمان‌های دولتی اجحاف‌هایی به صادرکنندگان می‌کنند که به ما فشار وارد می‌کند.

برای حل مشکلات از دولتی‌ها قطع امید کرده‌ایم

این صادرکننده خرما به همراه بیان این‌که از دولتی‌ها قطع امید کرده‌ایم، ادامه داد: در سال‌های گذشته هرچه در خصوص حل مشکلات صادرات و کارگاه‌های بسته‌بندی تلاش کرده‌ایم بی‌نتیجه بوده هست و مشکلات کارگاه‌های بسته‌بندی خرما هم در بحث بسته‌بندی و هم صادرات محصولات به کشورهای خارجی همچنان پابرجا هست.

حجت نژاد گفت: حدود ۵۰درصد از خرمای صادراتی ایران از رقم هستعمران هست که فقط در درون خوزستان تولید می‌شود. این خرما در به همراهزارهای خارجی به خوبی جایگاه خود را پیدا کرده و بسیار موردتوجه هست. این خرما به دلیل داشتن درصد به همراهلای قند دارای ماندگاری بسیار خوب و مورد هستقبه همراهل کشورهای غربی هست.

وی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته تقاضا برای صادرات خرمای هستعمران به کشورهای خارجی افزایش بسیاری داشته و در این خصوص چندین سال هست که مشکلی برای ماندن خرما در آخر فصل را نداریم زیرا همه خرمایی که از نخلدار خریداری می‌شود را صادر می‌کنیم.

خوزستان فاقد پایانه صادراتی خرما هست

همچنین در این زمینه یونس حسین نژادیان، معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستانگفت:انتظار داریم تا دولت به همراه ایجاد زیرساخت‌هایی از جمله خط کشتیرانی برای صادرات خرما از بنادر هستان و همچنین ایجاد پایانه صادراتی خرما شرایط را برای توسعه صادرات خرما در هستان فراهم کند.

وی افزود: هستان خوزستان در همه زمینه‌ها توانمندی دارد و به همان اندازه نیز نسبت به آن کم‌توجهی می‌شود. خوزستان در تمام بخش‌ها به خصوص صادرات محصولات غیر نفتی پتانسیل دارد که در این امر نیاز به توجه و فراهم کردن زیرساخت‌ها هست.

معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان تصریح کرد: به همراه بررسی روند صادرات در ۱۰سال اخیر نزدیک به یک چهارم صادرات غیر نفتی کشور را خوزستان انجام می‌دهد. خوزستان چیزی بیش از هستحقاق خود طلب نمی‌کند بلکه می‌خواهد به همان میزان که صادران غیرنفتی انجام می‌دهد به همان میزان نیز به هستان توجه شود.

حتی یک دلار از خرمای خوزستان از بنادر هستان صادر نمی‌شود

حسین نژادیان به همراه بیان این‌که خوزستان فاقد پایانه صادراتی خرما هست، گفت: در حال حاضر حتی یک دلار از خرمای خوزستان از بنادر هستان صادر نمی‌شود. خط کشتیرانی در خوزستان وجود ندارد تا صادرکنندگان خرما بتوانند این محصول را به طور مستقیم از هستان صادر کنند.

وی ادامه داد: صادرکنندگان خرما مجبور هستند برای صادرات محصول خود به کشورهای دیگر، خرما را زمینی به هرمزگان بفرستند تا سپس از طریق بنادر هرمزگان خرما صادر شود.

معاون توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان اظهار کرد: در شادگانی که مرکز خرمای هستان هست، پایانه صادراتی نداریم. به همراهید این امر مورد توجه دولت قرار گیرد تا به همراه احداث پایانه صادراتی در هستان خوزستان و ترجیحا در شادگان شرایط را برای صادرات آسان‌تر مهیا کرد.

حسین نژادیان خاطرنشان کرد: متاسفانه برخی به خرمای هستعمران، اجحاف می‌کنند و آن را سایر می‌نامند. در این زمینه به دنبه همراهل آن هستیم تا دیگر خرمای هستعمران به همراه عنوان خرمای سایر عرضه نشود. خرمای هستعمران فقط در خوزستان تولید می‌شود و به همراهزارهای خارجی از این خرما هستقبه همراهل می‌کنند زیرا فرآورده‌های بسیار زیادی از آن بدست می‌آید.

صادرات خرما به صورت خام، یک نوع فروش سرمایه هست

در این زمینه سید‌سلطان حسینی، رئیس کمسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق به همراهزرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز، نیز گفت:در خوزستان صنایع تبدیلی و صنایع بسته‌بندی مدرن وجود ندارد و این یک مشکل برای هستان هست. به همراه توجه به این‌که بیشتر صادرات خرمای ایران توسط خوزستان انجام می‌شود اما متاسفانه به دلیل نبود صنایع تبدیلی و بسته‌بندی، صادرات خرما به صورت خام در واقع یک نوع فروش سرمایه هست.

وی افزود: به دلیل نبود صنایع تبدیلی و فرآوری شاهد هدر رفتن خرماهای تولیدی در هستان هستیم. کارگاه‌های بسته‌بندی در هستان مجهز نیستند و خرماهایی که در این کارگاه‌ها نگهداری می‌شوند به همراه توجه به این‌که بیشتر کارگاه‌ها سیستم مناسبی برای نگهداری خرما ندارند دچار مشکل می‌شوند.

رئیس کمسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق به همراهزرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اهواز تصریح کرد: در رابطه به همراه وضعیت نخیلات در خوزستان به همراهید یک برنامه کلی و منسجم کارشناسی شده اجرایی شود زیرا در حال حاضر حدود ۲۵ درصد از نخل‌های خوزستان پیر هستند. به همراهید فکری برای جایگزینی این نخل‌ها در نظر گرفته شود که از حوزه کاری اتاق به همراهزرگانی خارج هست و نیاز به یک برنامه‌ریزی منظم دولتی دارد.

فشار بر روی تولیدکنندگان خرما هست

حسینی به همراه بیان این‌که کمک‌هایی که به نخلداران می‌شود بسیار ضعیف هست و فشار بر روی تولیدکنندگان خرما هست، اظهار کرد: برگزاری کلاس‌های آموزشی و دوره‌های منظم برای کشاورزان که به علم روز دنیا آشنا شوند از جمله کارهایی که اتاق به همراهزرگانی اهواز برای کشاورزان انجام می‌دهد تا بتوانیم حداقل در یک رقابت خوب و نه عالی، در به همراهزارهای جهانی جایگاهی داشته به همراهشیم.

وی خاطرنشان کرد: به همراهید یک برنامه‌ریزی به همراه کمک دولت برای حل مشکل تولیدکنندگان خرما در نظر گرفته شود و بودجه‌ای ویژه برای این امر تخصیص یابد. در این زمینه به همراهید متخصصین کشاورزی جمع شوند تا فکری اساسی برای حل مشکلات صادرات و نخلداران انجام دهند.

خرما در بحث تامین امنیت غذایی به عنوان یکی از منابع اصلی غذایی در مناطق خرماخیز به حساب می‌آید. توسعه صادرات آن می‌تواند به ارزآوری و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در هستان خوزستان کمک کند. همچنین اهمیت به بحث خرما به خصوص در خوزستان می‌تواند در افزایش کیفیت تولید این محصول نیز اثرگذار به همراهشد زیرا اگر مشکلات تولیدکنندگان حل شود و آن‌ها خرمای به همراه کیفیت به همراهلاتری را تولید کنند، خرمای صادرشده به خوبی در به همراهزارهای جهانی مورد هستقبه همراهل قرار می‌گیرد.

ایجاد واحدهای فرآوری خرما به منظور تنوع‌بخشی به محصول خرما و همچنین جلوگیری از خام فروشی این محصول مساله‌ای‌ست که اگر در هستان مورد توجه قرار گیرد، می‌تواند موجب ایجاد ارزش افزوده بسیار بیشتری در بحث صادرات خرما شود. همچنین به همراه ایجاد این واحدهای فرآوری خرما زمینه برای اشتغال جوانان در این واحدها فراهم می‌شود. به همراه توجه به توانمند بودن خوزستان در زمینه تولید خرما و لزوم وجود صنایع تبدیلی در هستان به عنوان حلقه واسط اقتصادی بین کشاورزی و صنعت، تعداد واحدهای فرآوری خرما در خوزستان بسیار کم هست و در حد نیاز هستان نیست.

خوزستان از نظر توسعه سطح زیرکشت و افزایش راندمان در بحث خرما پتانسیل بسیار به همراهلایی دارد اما به دلیل محدودیت در تخصیص اعتبه همراهرات، کم شدن سهم دولت در سرمایه‌گذاری و عدم جذب سرمایه گذار در هستان، تولیدات خرما رو به کاهش هست. می‌توان به همراه حمایت از حضور بنگاه‌های صادراتی در به همراهزارهای هدف، حمایت از طرح‌های ارتقای کیفیت و بسته‌بندی محصولات، جلب سرمایه گذار بخش خصوصی، تقویت، تجهیز و توسعه حمل و نقل و سرمایه‌گذاری در این بخش به صادرات خرما کمک و مشکلات این بخش را حل کرد.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم