سرنوشت کردهای سوریه پس از داعش چه می شود؟

۲۷ مهر ۱۳۹۶ سایت خبری آوا

روزنامه ایندیپندنت نوشت: سقوط پیش‌بینی شده رقه تازه‌ ترین شکست را برای داعش رقم زد چرا که این گروه تروریستی آخرین پناهگاه شهری خود در سوریه و عراق را از دست داد و همچون گذشته یک گروه چریکی می‌شود که حملاتی را از مخفیگاه‌هایش در بیابه همراهن اجرا می‌کند. محاصره رقه در شش ژوئن آغاز شد و داعش ماهرانه مبه همراهرزه کرد تا این که به طور کامل شکست را پذیرفت.

موفقیت، مشکلاتی را هم برای فاتحان و هم مغلوبه همراهن به دنبه همراهل خواهد داشت. مهاجمان در رقه نیروهای سوریه دموکراتیک (اس‌دی‌اف) هستند، ترکیبی از نیروهای عرب و کرد، اما ستون اصلی قدرت نظامی آن‌ها نیروهای کرد “یگان‌های مدافع خلق” (ی‌.پ‌.گ) هست، مبه همراهرزان کرد سوری، به همراه تجربه، متعهد و سازمان‌یافته که به همراه حزب کارگران کردستان ترکیه (پ.ک.ک) در ترکیه مرتبط هستند. نیروهای سوریه دموکراتیک نشان داده‌اند که نیروهای زمینی فوق‌العاده‌ای هستند اما آنها موفقیت‌های گسترده خود را نه تنها به توان نظامی بی‌تردید خودشان بلکه به آتش حملات ویرانگر ائتلاف تحت امر آمریکا به همراه هستفاده از موشک، بمب و پهپاد مدیون هستند.

کردها در سوریه همواره این پرسش برایشان مطرح هست که اگر زمانی آمریکا دیگر به آنها به عنوان یک متحد اساسی علیه داعش نیازی نداشته به همراهشد، چه بر سر آنها می‌آید. آنها جامعه‌ای به همراه جمعیت حدود ۲.۲ میلیون تن را تشکیل می‌دهند که تا زمان شورش علیه نظام سوریه در ۲۰۱۱ به حاشیه رانده شده و مورد اذیت و آزار قرار می‌گرفتند. ارتش سوریه سال ۲۰۱۲ از اراضی کردنشین خارج شد و کردها آنچه را کانتون‌های کردنشین می‌دانند از شمال شرق سوریه تا شمال غرب این کشور در موازات جنوب مرزهای ترکیه تشکیل دادند.

سال ۲۰۱۴ کردها مورد تهاجم داعشی‌هایی قرار گرفتند که تقریبه همراه شهر کردنشین کوبه همراهنی را به تصرف خود درآورده بودند اما پس از مداخله گسترده نیروی هوایی آمریکا تروریست‌ها شکست خوردند. پنتاگون به همراه ناامیدی به دنبه همراهل متحدی در سوریه می‌گشت و گمشده خود را در داخل ی‌پ‌گ یافت: ائتلاف آمریکایی-کردی که بسیار موفق بود اما اکنون می‌تواند قربه همراهنی موفقیت‌های خودش شود.

کردها امروز در مناطق عرب سنی‌نشین فعالیت می‌کنند و امید چندانی برای حفظ همیشگی آنها ندارند. آنها برخی از یگان‌های نیروهای سوریه دموکراتیک را به سمت جنوب رود فرات در داخل هستان دیرالزور هدایت کردند که به همراه خطر برخورد به همراه ارتش سوریه که از سمت غرب می‌آید، مواجه می‌شوند. داعش به سمت این منطقه که نیمی از نفت سوریه را تامین می‌کند، عقب‌نشینی کرده هست.

طبق گزارش‌ها برخی در کاخ سفید به دنبه همراهل آن هستند که از ی‌پ‌گ و قبه همراهیل سنی برای برای پیگیری طرح دونالد ترامپ برای تضعیف ایران و متحد سوری آن هستفاده کنند اما چنین سیهستی به همراه اشکالات جدی مواجه هست: این اقدامی دیرهنگام هست چرا که بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه، حزب‌الله لبنان، ایران و گروه‌های شبه‌نظامی شیعه عراقی در عمل جنگ سوریه را برده‌اند. نیروهای سوریه دموکراتیک به همراهید قویا از طرف متحدان عرب محلی تقویت شوند تا بتوان از آنها به عنوان قدرت‌های نیابتی آمریکا هستفاده کرد اما این امر ممکن هست به درگیری به همراه روسیه ختم شود.

فرماندهان کرد از زمانی که اسد عمدتا اپوزیسیون عرب را شکست داده هست، از مذاکره حرف می‌گویند و اکنون مجبورند به همراه دولت توافق کنند. ترامپ جمعه گذشته مطالب ستیزه‌جویانه‌ای علیه ایران مطرح کرد اما اصلا مشخص نیست که می‌خواهد در جنگی غیر قابل پیروزی در سوریه مداخله کند؛ جنگی که ممکن هست آسیب‌ بیشتری به آمریکا به نسبت ایران وارد کند.

بزرگترین تهدید علیه کردهای سوریه از جانب ترکیه هست که “شبه‌کشور کردی” در امتداد مرزهای جنوبی‌اش را یک تهدید دائم می‌داند. بدتر اینکه، تا زمانی که آمریکا و روسیه عمیقا در این منطقه مداخله دارند ترکیه کار چندانی از دستش بر نمی‌آید اما اگر این شرایط از میان برود یا چتر حمایت آمریکا برداشته شود، اوضاع فرق خواهد کرد.

شطرنج سیاسی و نظامی سوریه بسیار پیچیده هست و به همراهزیکنان بسیاری دارد. رقه یکی دیگر از شکست‌های داعش در یک لیست بلندبه همراهلا هست و مشکلات زیادی را برای ادامه حیات آن ایجاد می‌کند. اکنون اما در عراق و سوریه مساله اصلی از شکست داعش به آینده کردها تغییر یافته هست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم