عوامل موثر بر عزت نفس نوجوانان

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ سایت خبری آوا

وقتی نوجوان شما دچار مشکل خاصی مانند پرخاشگری و رفتارهای مشابه آن می شود ابتدا به همراهید به این موضوع فکر کنید که او این رفتارها را از کجا یاد گرفته فراموش نکنیم که این جایی که می‌تواند چنین مشکلاتی را به همراه او منتقل کرده به همراهشند محیط خانه هست.

ایرانی نیوز : اگر یک روز متوجه شوید فرزند نوجوان شما در مدرسه هم کلاسهای خود را آزار میدهد یا به همراه آنها دعوا کتک کاری می‌کنند به همراه او چه برخوردی خواهی داشت ؟ اگر فرزندتان به شما بگوید در مدرسه بچه ها را آزار میدهد یا آنها را کتک میزند، چون گروهی از بچه ها مسخره اش می کنند چه می کنید؟ ممکن هست فکر کنید که این هم بخشی از روند رشد اوست و به همراهید سعی کنید به همراه صبوری این مراحل را پشت سر بگذارد، چون در آینده حتما یاد می‌گیرند این رفتارهایش را ترک کند.

 اما موضوع خیلی هم ساده نیست و نوع رفتار شما تا حدود زیادی می تواند در ادامه این روند تاثیر گذار به همراهشد ضمن اینکه نوجوان به همراهید به گونه رفتارها را از جایی آموخته به همراهشد و محیط خانه اولین محل آموزش اوست. در این به همراهره به همراه مشاور و روانشناس گفت و گو کردیم.

عوامل موثر بر عزت نفس نوجوانان

 حفظ آرامش

 نخستین چیزی که به همراهعث نگرانی والدین در مواجهه به همراه رفتارهای پرخاشگرانه و به اصطلاح “قلدرانه”  نوجوانان می‌شود این هست که نکند این رفتار همیشه در فرزندشان به همراهقی بماند و به همراهید در مقابل اینگونه رفتارهای او چه کنند. در این موارد والدین به همراهید بیاموزند که چگونه آرامش خود را حفظ کنند و جلوی آزار و اذیت های نوجوانان را بگیرند. نخستین کاری که والدین به همراهید انجام دهند این هست که فکر کنند چرا فرزندشان دچار چنین مشکلاتی شده و منشأ این رفتارهای او کجهست؟ شاید لازم به همراهشد که به همراه اولیای مدرسه در ارتبه همراهط به همراهشند تا اتفاقاتی که در مدرسه برای نوجوانانشان رخ می‌دهد آگاه شوند.

 جلب اعتماد نوجوان

 اگر فرزندتان به شما گفت که قربه همراهنی قلدری شده هر چقدر هم که ناراحت و نگران شده اید به همراهید ابتدا آرامش خودتان را حفظ کنید. ضمن اینکه حمایت از او را هم فراموش نکنید نوجوانان بیشتر اوقات دلایلی ندارند دربه همراهره چیزهایی که می‌دانند والدین شان را ناراحت میکند مانند قلدری کردن خودشان به همراه دیگران صحبت کنند. آنها خودشان را از اتفاقی که روی داده احساس شرمندگی می کنند و نگرانند که مبه همراهدا والدینشان دیگر هیچگاه نتوانند پذیرای آنها شوند. گاهی نوجوان تصور می‌کنند این مشکل به خاطر اشتبه همراهه روی داده اگر به گونه دیگری رفتار می‌کرد هیچ وقت این اتفاقات نمی‌افتاد. بعضی اوقات هم نوجوانان نگران می‌شوند اگر به والدین خود بگویند در مدرسه مورد آزار و اذیت همسن و سالانش قرار می گیرند آنها فکر کنند فرزندشان بی عرضه هست و نمی تواند به تنهایی از حق خود دفاع کند ضمن اینکه اگر مشکل را به همراه فرد دیگری در میان بگذارند اوضاع بدتر میشود. بنابراین قبل از هر چیز به همراهید توجه داشته به همراهشیم که ممکن از فرزندانمان کارهایی انجام دهند یا رفتارهایی داشته به همراهشند که ممکن از فرزندانمان کارهایی انجام دهند یا رفتارهایی داشته به همراهشند که برای ما خیلی عجیب به همراهشد ولی به همراهید این اطمینان را به آنها بدهیم که در هر حال برای ما دوست داشتنی به همراهقی خواهند ماند و ما در کنارشان خواهیم بود در برخورد به همراه این موارد فرزندتان را به خاطر آنکه شجاعت داشته و موضوع را به همراه شما در میان گذاشتم تحسین و تشویق کنید و به او نشان دهید که تنها نیست و بسیاری از بچه‌های همسن و سال او به همراه چه مشکلاتی مواجه می شوند. 

آرامش و اقتدار به جای خشم و قلدری !

بررسی و شناخت مشکل 

همانطور که اشاره شد وقتی نوجوان شما دچار مشکل خاصی مانند پرخاشگری و رفتارهای مشابه آن می شود ابتدا به همراهید به این موضوع فکر کنید که او این رفتارها را از کجا یاد گرفته فراموش نکنیم که این جایی که می‌تواند چنین مشکلاتی را به همراه او منتقل کرده به همراهشند محیط خانه هست. وقتی نوجوان در خانه شاهد رفتارهای ناشی از خشم و عصبه همراهنیت بوده امکان اینکه خودش هم آنگونه رفتار کنند بسیار زیاد هست در بسیاری از موارد والدین قبل از آنکه بخواهند برای  رفتارهای فرزندشان از مشاور یا متخصص کمک بگیرند به همراهید ابتدا خودشان مشکلات محیط خانه و نوع رفتارهای شان به همراه دیگران را اصلاح کنند . 

محیط آموزشی نوجوان هم دومین جایی هست که به همراهید به طور کامل مورد بررسی قرار بگیرد برای این کار به همراهید ضمن اینکه به همراه معلم و مدرسه فرزندتان در ارتبه همراهط به همراهشید به همراه صحبت کردن به همراه فرزندتان ریشه مشکل را پیدا کنید و ببینید که فرزندتان در پاسخ به چه نیازهایی در وجودش زورگویی و قلدری می کند توجه داشته به همراهشید اگر نتوانید مشکل را به طور ریشه ای و کامل حل کنید حتی اگر این رفتار فرزندتان هم برطرف شود، مشکل دوبه همراهره به گونه‌ای دیگر تکرار خواهد شد .

آرامش و اقتدار به جای خشم و قلدری !

قلدری از نوع جدید

 امروز به همراه پیشرفت تکنولوژی مدل‌های جدیدی از قلدری در نوجوانان دیده میشود بنابراین شما به همراهید در مورد همه آنها هوشیار به همراهشید تا فرزندتان به همراه این روش ها مورد مزاحمت و قلدری قرار نگیرد یا خودش دست به چنین کارهایی نزند.

 اگر متوجه شدید نوجوانان شما از چنین چیزهایی رنج می برند حتماً به همراهید برای رفع مشکل، از متخصص و مشاور کمک بگیرید و خودتان هم او را راهنمایی کنید تا بیاموزد که به همراهید چگونه عمل کند. مثلاً از فرزندتان بخواهید که تنها پیامک ها و ایمیل هایی را که از افراد آشنا دریافت می‌کنند پاسخ بدهد و هرگز جوابگوی غریبه‌ها نبه همراهشد. شما به همراهید به فرزندتان یاد بدهید که در این مواقع به همراهید حتما افراد مزاحم را از لیست دوستانش حذف کند و هیچ پاسخی به این پیام ها ندهد ؛ البته نبه همراهید به خاطر بروز چنین مشکلاتی نوجوان را از دسترسی داشتن به فضاهای مجازی محروم کنید بلکه فقط بکوشید به همراه نظارت صحیح مشکل پیش آمده را حل کرده و تا حد امکان از تکرار موارد مشابه پیشگیری کنید .

عوامل موثر بر عزت نفس نوجوانان

تقویت اعتماد به نفس

 اگر فرزندتان قربه همراهنی تمسخر دیگران شده یا بچه های دیگر از آن کنارگیری می کنند ممکن هست اعتماد به نفس او به همراه مشکلات زیادی مواجه شود؛ به طوری که بچه ها در این شرایط خودشان تصمیم می‌گیرند تا جایی که می‌توانند زورگویی و قلدری کنند و این کار را هم اغلب در محیط خانه و در برابر برادر و خواهر های کوچکتر از خود هم انجام میدهند. 

عوامل موثر بر عزت نفس نوجوانان

از خود نوجوان راه حل بخواهید

برای اینکه مطمئن شوید، فرزندتان متوجه اهمیت موضوع شدند و از آمادگی لازم برخوردار هست یا نه از او سوال کنید که اگر این مشکلات دوبه همراهره تکرار شود چگونه عمل خواهد کرد پاسخ فرزندتان را بررسی کرده و به او کمک کنید تا خودش متوجه شود که نتیجه خوبی گرفته و راه درستی را انتخاب کرده یا خیر ؟ به همراه این کار نوجوان نه تنها خواهد توانست خودش مشکلش را حل کند بلکه اعتماد به نفسش هم تقویت خواهد شد ؛ زیرا این خود او بوده که توانسته راه حل مناسب را پیدا کند و این مهارتی هست که همیشه به همراه او خواهد ماند گاهی هم از خود نوجوان یا اولیای مدرسه می‌شنوید که خودش دیگران را اذیت میکند و به همراهعث آزاد آنها می شود در این مواقع درست مانند زمانی که نوجوان مورد آزار و اذیت قرار می گیرند به همراهید ببینیم علت این رفتارهای او چیست؟ و به همراه توجه به ریشه مشکل در خانه یا بیرون از آن به بررسی موضوع بپردازیم .

 در این مواقع می توانید از کسی که فرزندتان به همراه او راحت تر هست مثلا برادر یا خواهر بزرگتر یا مشاور و معلمش کمک بگیرید. فراموش نکنید تا نوجوان احساس آرامش و امنیت نکند نمی‌تواند این مشکل و مشکلات مشابه آن را به همراه شما درمیان بگذارد بنابراین تنها کاری که به همراهید در ابتدا انجام دهیم این هست که به او اطمینان بدهید هیچکس به او آسیبی نمی رساند پس اگر فرزندتان قربه همراهنی قلدری شد یا خودش رفتارهای قلدرمابه همراهنه ای داشت، حتماً گام به گام پیش بروید تا بتوانید به همراه یافتن پاسخ مناسب به فرزندتان کمک کنید و به او یاد بدهید از افراد پرخاشگر دوری کنند .

کنترل خشم 

خشمگین شدن رفتاری کاملاً طبیعی هست و برای همه پیش می‌آید اما اگر فرزند شما رفتارهای پرخاشگرانه داشت و تا مشکلی پیش می آید داد و بیداد راه می اندازد و به دیگران زور می‌گوید به همراهید حتماً این موضوع را بررسی کنید تا بتوانید درصدد برطرف کردن آن برآیید اما بخاطر داشته به همراهشید همانگونه که این میزان خشم و عصبه همراهنیت و رفتارهای غیر طبیعی یک شبه به وجود نیامده اند یک شبه و به سرعت هم نمی‌توان آنها را تشخیص داد و درمان کرد. می‌توانید روشهای کنترل خشم را به فرزندتان تمرین کنید . مثلاً وقتی به همراه عصبه همراهنیت حرف می‌زنند یا داد و بیداد می کنند از او بخواهید یک نفس عمیق بکشد و در چشمان شما خیره شود و پس از مدتی احساس واقعی علت عصبه همراهنیت خود را برای شما توضیح دهد شما هم خودتان را بی تفاوت و سرد نشان ندهید چون این رفتارها هم می‌تواند خشم و عصبه همراهنیت فرزندتان را بیشتر کند!

منبع : مجله موفقیت

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم