عوامل موفقیت در روزهای منتهی به کنکور

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ سایت خبری آوا

در هر حالت و هر زمان ما به همراهید برای موفقیت خودمان برنامه ریزی داشته به همراهشیم، برنامه روزانه هفتگی و ماهانه حتی اگر دو روز هم تا کنکور فرصت داشته به همراهشیم به همراهید برای این دو روز هم برنامه ریزی کنیم

ایرانی نیوز : هرساله شاهد داوطلبه همراهنه کنکوری هستیم که در سطوح مختلف برای کنکور مطالعه کرده اند چه آنهایی که از فرصت خودشان هستفاده مطلوبی کرده و چه آنهایی که فرصت سوزی کرده اند؛ ولی در هر دو حالت این افراد تا روز کنکور فرصت یکسانی دارند پس به همراه این حساب بهترین گزینه برای درخشش در کنکور چیست؟

عوامل موفقیت در روزهای منتهی به کنکور

۱ برنامه ریزی 

در هر حالت و هر زمان ما به همراهید برای موفقیت خودمان برنامه ریزی داشته به همراهشیم، برنامه روزانه هفتگی و ماهانه حتی اگر دو روز هم تا کنکور فرصت داشته به همراهشیم به همراهید برای این دو روز هم برنامه ریزی کنیم این برنامه ریزی موجب انسجام فکری و عملی داوطلب شده و به داشتن خط فکری و کارکردی که موجب افزایش توان  مقابله به همراه هسترس می‌شود کمک می‌کند همچنین به همراهعث می‌شود که بداند چه به همراهید بکنند تا دچار حالت گنجی و سردرگمی نشود، چون برنامه ای که طبق آن عمل می‌کنند خاصیت انسجام بخشی هم دارد توجه داشته به همراهشید که حتماً برنامه شما به همراهید به صورت مکتوب یا نوشته شده به همراهشد یعنی هیچ چیز به غیر از حالتی که برنامه شما روی کاغذ بیاید قابل قبول نیست افرادی که طبق برنامه مکتوبی که دارند عمل می کنند درصد اشتبه همراههات مطالعاتی آنها از قبیل فرصتها سوزی یا دوبه همراهره خوانی متون قبلی و به طور کلی سردرگمی شان کمتر می شود چون دقیقاً می دانند هر روز و هر ساعت در هفته ها و ماه های گذشته چه کاری انجام داده اند و چه میزان از برنامه خود جلوتر یا عقب تر هستند و این یعنی چارچوب داشتن چه نقاط ضعف و قوت شما را مشخص میکند پس به همراه داشتن برنامه دقیق و مکتوب در روزهای به همراهقی مانده عنان امور درسی را در اختیار بگیرید.

 

۲ کمال گرایی ممنوع

 یک مثال این قسمت را برایتان توضیح می‌دهم فرض کنید به همراه خودتان قرار گذاشته اید فردا ساعت ۶ صبح از خواب بیدار شوید و بعد از خوردن صبحانه ۱۳ ساعت مطالعه داشته به همراهشید و تست بزنید فردا صبح میشود و شما چشم به همراهز می کنید و می بینید ساعت ۹ صبح هست و شما نمی توانید این ساعاتی را که برای خود مشخص کرده بودید پر کنید و از پس برنامه تان برآیید پس دوبه همراهره چشم هایتان را میبندید و بقیه روز را میخوابید چون شما نمی توانید ۱۳ ساعتی را که قصد مطالعه داشتید پر کنید. موضوعات این چنینی آفت و بلای جان افراد کمال گرا در کنکور هست که همیشه درگیر چنین معضلات و بلایای خانمان سوزی بوده و هستند چون آنها به همراه توجه به منابع موجود یعنی توان مطالعاتی خودشان ساعتی که هر روز میتوانند از خواب بیدار شوند شرایط موجود و.. برنامه‌ریزی نمی‌کنند و مغزشان صرفا از یک چیز فرمان میگیرد و آن تصور ذهنی آرمانی شان در مورد خودشان و موفقیت هست و بس. آنها همواره به یک نکته توجه می‌کنند و آن آینده ای هست که بی عیب و نقص و ۱۰۰ درصدی به همراهشد و اگر ۹۹ درصد هم به همراهشد به همراهز برایشان مطلوب نیست و چون همواره برای حداکثر بودن تلاش می‌کنند بعد از مدتی از پای می افتند و دست برمی‌دارند این را بدانید که قرار نیست همیشه در اوج به همراهشید لازم هست روزانه حتی یک ساعت از میزان مقرر شده را بخوانید شما ناقص یا ضعیف نیستید و فاجعه ای رخ نداده هست بلکه شما انسانیت و برای هر انسانی ممکن هست مشکلاتی پیش بینی نشده رخ دهد و مثلاً حتی یک روز در اثر خستگی ۲ ساعت بیشتر از مقدار معمول بخوابید و این فاجعه نیست فرق بین افراد منعطف و افرادی که روی اجرای برنامه خود مصر و بی انعطاف هستند در رعایت همین نکات هست به طوری که افراد منعطف حتی اگر روزانه ۲ ساعت هم وقت داشته به همراهشند و در برنامه روزانه شان بنا بود ۸ ساعت مطالعه کنند درس می خوانند و زمان را از دست نمی دهند ولی افرادی که کمال گرایانه فکر می کنند حتی اگر از ۸ ساعت وقت مطالعه روزانه خود دو ساعت را از دست بدهند بقیه ساعات را هم نمی خوانند پس بهتر هست از لحظه هایی را که در اختیار دارید، بدانید و به خود یادآوری کنید که شرایط هیچگاه حداکثری و کامل نخواهد بود بنابراین بهتر هست از همین حالا شروع کنید.

عوامل موفقیت در روزهای منتهی به کنکور

 ۳ تصور چوب جادویی را زمین بگذارید

 در سالهای اخیر موسسات و افراد مختلف سودجو و کاسب مسلک تحت عنوان مشاور یا برنامه ریز کنکور شروع به جذب و فریب مخاطبه همراهنی می کنند که خام حرفهای بی پایه و اساس شان شده‌اند به همراه عنوان هایی مثل جمع بندی در یک هفته یا تضمین درصد دروس تخصصی به همراهلای ۸۰ درصد به همراه پکیج مخصوص ده روز آخر و یادتان به همراهشد

که فریب این موسسات را نخورید چون اگر موفقیت در ۱۰ روز یا یک هفته میسر بود دیگر این همه درس خواندن و تلاش و مدرسه رفتن اساساً بی معنی و پوچ بود فراموش نکنید که حتی اگر چنین پکیجی واقعاً موجود به همراهشد برای آن دسته از داوطلبه همراهنی کارایی دارد که در طول سال و سالیان پیش مطالعات خوبی داشته اند نه داوطلبی که کل سال را هستراحت کرده و حالا می‌خواهد در ۱۰ روز آخر و به وسیله این ابزار و چوب های جادویی نتیجه بگیرد پس درگیر این مسائل حاشیه ای نشوید و شروع به برنامه ریزی و مطالعه طبق برنامه تان کنید که وقت طلهست!

عوامل موفقیت در روزهای منتهی به کنکور

 ۴ حل افکار مخرب

 ممکن هست برای هر شخصی افکاری مثل ” نتیجه کنکورم خراب میشود، زمانهایی که از دست داده‌ام را چه کنم؟ دوستانم همگی بیشتر و بهتر از من درس خوانده اند و من عقب مانده ام .در فلان رشته اگر قبول نشوم چه کنم؟ ” و … به شکل یک کابوس وحشتناک بروز کند اما راه چاره چیست؟ آیا می توانیم این افکار را فراموش کنیم . شما به همراهید یاد بگیرید و بدانید این افکار بخشی از محتوای ذهنی شما را تشکیل می دهند و شما نمیتوانید این افکار را حذف یا فراموش کنید بلکه آنها همواره هستند و شما به همراهید یاد بگیرید به همراه وجود آن افکار چگونه به راه خود ادامه دهید و به همراه آنها زندگی کنید. نتیجه کنکور غالبه همراهً همانی خواهد بود که شما به همراه مطالعه و تلاش خود در حال رقم زدن آن هستید و همان مثال معروف که هرچه بکاری همان را درو می کنیم.. پس سعی کنید متوجه این نکته به همراهشید که اگر درست درس خوانده به همراهشید شاید الان این فکر در ذهن شما جریان داشته به همراهشد که من که تا الان درس نخوانده ام چه کار کنم؟ جواب ساده هست همین الان کتاب را بردارید و بخوانید گاهی انسانها منتظر معجزه یا عناصر جادویی هستند که از راه برسند و آنها را نجات دهند ولی قضیه خیلی ساده تر از اینههست و فقط یک کار نیاز هست که انجام شود کتاب را همین الان بردار و شروع کن بله همین الان که در حال خواندن این مقاله هستید چون هیچ کس قادر نیست زمان را برگرداند و آنچه که گذشته دیگر بر نخواهد گشت حتی اگر پیش بهترین مشاوران و متخصصان دنیا بروید؛ پس گذشته و درگیری به همراه افکار خود را رها کنید و به حال بیاندیشید تا در زمان به همراهقیمانده بیشترین و بهترین نتیجه را بگیرید.

عوامل موفقیت در روزهای منتهی به کنکور

۵ افزایش ساعات مطالعاتی 

داوطلبه همراهن هر چه به روز کنکور نزدیکتر می‌شوند بهتر هست برای جمع بندی مطلوبتر و حصول نتیجه بهتر از تلاش‌های چند ساله شان ساعات مطالعه را اگر به حداکثر نزدیک کنند. حال سوالی که پیش می‌آید این هست که حداکثر ساعت مطالعاتی برای کنکور چقدر هست این سوال به ذات خود مانند این هست که شما بپرسید افراد چقدر می توانند آب بخورند مشخص هست که پاسخ از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود طبق گرایش های مختلف اعم از انسانی، تجربی، ریاضی و… و بررسی داوطلبه همراهن سال‌های گذشته پیشنهادی که تحقیقات مختلف هم مهر تاییدی بر آن می زند این هست که هر داوطلب می توانند معمولاً تا ۸ ساعت در روز مطالعه مفید داشته به همراهشد. اگرچه این ساعت برای برخی افرادی تا ۱۲ ساعت هم مطلوب و کافی ارزیابی می شود اما اینجا موضوع یک حکم کلی هست که آن را ۸ ساعت در نظر میگیریم نکته مهم این هست که زیاد شدن ساعات مطالعاتی شما به معنای بهبود کیفیت مطالعه شما نیست بلکه آنچه حائز اهمیت ویژه هست کیفیت و مفید بودن مطالعه هست یعنی از آنچه خوانده اید چه چیزی دستگیرتان شده هست؟

 در پایان از شما داوطلبه همراهن عزیز می خواهم قدر زمان به همراهقیمانده را بدانید و طبق اصولی که توضیح داده شده برای لحظه لحظه خودتان برنامه ای مدون داشته به همراهشید و از آن بهره لازم را ببرید خودتان را به همراه بقیه مقایسه نکنید و بدانید هر فردی به همراه بقیه کاملاً متفاوت هست.

 به امید موفقیت شما عزیزان

منبع : مجله موفقیت

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم