فردا شب در تهران برای کُردها و لُرها می‌خوانم / در وطن خویش غریبم

۲۲ مرداد ۱۳۹۶ سایت خبری آوا

فردا شب در تهران برای کُردها و لُرها می‌خوانم / در وطن خویش غریبمبه گزارش آوا پردیس به نقل از خبرنگار فرهنگی به همراهشگاه خبرنگاران پویا، گروه آرشاویر به خوانندگی حسین صفامنش و سرپرستی فرشاد رستمی ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ کنسرت خود را در تالار وحدت برگزار می‌کند.
حسن صفامنش خواننده موسیقی کردی دربه همراهره این کنسرت می‌گوید: در این کنسرت تلفیقی از سازهای ایرانی و محلی را در ترکیب گروه به کار گرفته‌ایم. آهنگ‌هایی را اجرا می‌کنیم که مردم دوست دارند به همراهرها و به همراهرها بشنوند. در عین حال آثاری جدید هم در اجرایمان داریم.

او ادامه می‌دهد: گروه ما نامش «آرشاویر» هست. آرشاویر نام یکی از سرداران دوره‌ی ساسانی بوده هست. سرپرست گروه «آرشاویر» را آقای رستمی برعهده دارد و تمام نوازندگان از تحصیل کرده‌های رشته موسیقی هستند.

صفامنش دربه همراهره مخاطبه همراهن کنسرتش می‌گوید: بیشتر مخاطبه همراهن ما کردها و لُرهای مقیم مرکز هستند. اما در این میان مخاطبه همراهنی از دیگر نقاط ایران هم داشته‌ایم که به کنسرت ما آمده‌اند و لذت هم برده‌اند. موسیقی نواحی حد و مرز ندارد. اگر این موسیقی را به درستی اجرا و معرفی کنیم بدون شک مخاطبه همراهن بسیاری خواهد داشت.

او ادامه می‌دهد: امیدواریم کردهای مقیم مرکز بیایند و از کنسرت هستقبه همراهل خوبی داشته به همراهشند.

صفامنش به همراه اشاره به تبعیض‌هایی که میان هنرمندان موسیقی نواحی و هنرمندان ساکن تهران هست، می‌گوید: هنرمندی که در شهرستان زندگی می‌کند دیده نمی‌شود. مگر این که این هنرمند به تهران بیاید و مشکلات زندگی در تهران را قبول کند تا شاید بتواند موفق به همراهشد. من هم تصمیم گرفته‌ام که بیایم و در تهران زندگی کنم.

او ادامه می‌دهد: دربه همراهره برگزار کنسرت‌های موسیقی نواحی خیلی کوتاهی شده هست. نسبت برگزاری کنسرت‌هایی به همراه زبه همراهن‌های کردی، لُری، لکی و ترکی و دیگر زبه همراهن‌ها نسبت به کنسرت‌های فارسی، کوتاهی شده هست. هر کدام از زبه همراهن‌های محلیِ ایران دنیای خاص خودشان را دارند که به همراهید به موسیقی‌شان بیشتر از این‌ها بها داد.

صفامنش که اهل کرمانشاه هست، دربه همراهره برگزاری کنسرت در این شهر می‌گوید: در کرمانشاه به من فرصت برگزاری کنسرت نمی‌دهند و در تهران راحت‌ترم. کسانی که در کرمانشاه در راس مسئولیت هستند سلیقه‌ای عمل می‌کنند و اجازه کنسرت به من نمی‌دهند.

او ادامه می‌دهد:‌ شهر من معروف هست به مهمان‌نوازی و این خیلی هم خصلت نیکویی هست. اما من در شهر خودم غریبه‌ام. وقتی در شهر خودت خیلی اذیتت می‌کنند آدم دلسرد می‌شود. از نوروز به بعد حدود ۷۰ یا ۸۰ کنسرت پاپ و دیگر ژانرهای موسیقی در کرمانشاه برگزار می‌شود و در این میان تنها ۲ کنسرت موسیقی کردی در کرمانشاه برگزار شده هست. صداوسیمای مرکز هستان هم که ما برایش غریبه هستیم.

«بوی دیم» – ساخته مظهر خالقی و «به همراهرانه» – ساخته زنده یاد محمد ماملی، «پیشواز»، «خویشگه خاصه گم»، «خاو»، «سال»، «اى خدا» و «ماسى له دریا» آثار قدیمی هست که در این کنسرت اجرا می‌شود.

همچنین قطعه‌های «له بره‌ی کاوان»، «دانه و دانه» و «خاک پر لداخت»، «به همراهلا نزمگم»(ملودی از حسین صفامنش)، «به همراهن زلفى زرین»(ملودی از حسین صفامنش)، «دلم زندانى» و «ایواره» به همراه آهنگسازی و تنظیم فرشاد رستمی اجرا می‌شود.

علیرضا صنعتی نوازنده عود، آسو نادری نوازنده دف-دایره-بندیر و پرکاشن، شقایق بختیاری نوازنده تار، مرتضی فتحی نوازنده کمانچه، علیرضا مصدقی نوازنده تنبک-کوزه-کاخن و پرکاشن، مژگان حسینی نوازنده قانون، حامد پیرا نوازنده نرمه نای و سُرنا، فرشاد رستمی سرپرست گروه و نوازنده قیچک آلتو اعضای گروه «آرشاویر» را تشکیل می‌دهند.

کنسرت گروه آرشاویر به خوانندگی حسین صفامنش و سرپرستی فرشاد رسمتی ۲۲ مرداد ۱۳۹۶ از ساعت ۲۱:۰۰ در تالار وحدت تهران برگزار می‌شود.

علاقه مندان به موسیقی می‌توانند بلیت‌های این کنسرت را از طریق سایت ایران کنسرت تهیه کنند.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم