مهم‌ترین تاثیر افزایش نرخ ارز در به همراهزار مسکن چه خواهد بود؟

۲۰ مهر ۱۳۹۶ سایت خبری آوا

اظهارات چند هفته اخیر رییس‌جمهور یانکی‌ها نیز در این اتفاق بی علت نیست. البته نظرات دیگری هم دربه همراهره نوسان نرخ ارز وجود دارد که مهم‌ترین آنها به همراهزی دولت در این حوزه برای جبران کسری بودجه هست. دولتی‌ها از سال ۹۲ پرداخت یارانه را یکی از مصیبت‌های خود اعلام کرده و این احتمال وجود دارد افزایش نرخ دلار از همین مسئله تاشی بگیرد. در این بین نگرانی‌هایی دربه همراهره تاثیر نوسان نرخ ارز (دلار) بر به همراهزارهای اقتصادی از جمله بورس، سکه و طلا،‌ مسکن و… وجود دارد.

چند گمانه دیگر نیز برای این مسئله داریم؛ یکی آن‌ که قرار هست طی امروز یا روزهای آینده رییس‌جمهور ایالات متحده آمریکا حرف‌هایی دربه همراهره برجام بزند و جدیدترین موضع کشورش را در این زمینه اعلام کند. احتمالا این کشور از توافق مذکور خارج شده یا به نحوی در مسیر برجام سنگ‌ اندازی خواهد کرد، در این صورت به همراهزار ارز دستخوش تغییرات هیجانی ناشی از این اقدام قرار گرفته و افزایش نرخ دلار محتمل هست.

حال سوال اینجهست که به همراه این وضع چه اتفاقاتی قرار هست در به همراهزار اقتصادی روی بدهد؟ به همراه این فرض چه اتفاقی برای به همراهزارهای اقتصادی روی می‌دهد؟ به همراهزار سکه و طلای کشور همواره نشان داده که برخلاف جریان جهانی این به همراهزار حرکت کرده هست. زمانیکه نرخ جهانی طلا روند به همراه ثبه همراهتی را طی میکرد اما در داخل کشور به دلایل مختلفی از جمله برخی اظهار نظرها روند صعودی قیمتی را در پیش گرفته هست.

از این رو به همراه افزایش نرخ ارز به ویژه دلار به همراهید منتظر گران شدن طلا و سکه به همراهشیم. برهمین اساس چه بر سر سایر به همراهزار های اقتصادی خواهد آمد؟ این به همراهزار به یکی از گزینه‌های اساسی مردم برای حفظ ارزش پول تبدیل می‌شود. در این‌صورت چه بر سر سایر به همراهزارهای اقتصادی می‌آید؟

مسکن یکی از همین به همراهزارههست که حدود ۳۰ درصد اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده هست. این بخش ۵ سالی هست که در رکود به سر می‌برد و البته چند ماهی هست به واسطه افزایش حدود ۲۰ درصدی قیمت‌ها (در مقایسه به همراه سال گذشته) جنب و جوش در آن افزایش یافته هست.

بر اساس جدیدترین آمار به همراهنک مرکزی در نیمه نخست امسال معاملات مسکن ۲٫۸ درصد در مقایسه به همراه مدت مشابه سال ۹۵ رشد داشته هست. این مسئله خود گویای این واقعیت هست که به همراهزار مسکن پس از یک دوره رکود تاریخی در حال رونق گرفتن هست. اما چنانچه نرخ ارز به دلایلی که گفته دستخوش تغییرات شود، خروج مسکن از رکود به‌ عنوان یکی از برنامه‌‌های مهم دولت طی سال‌های اخیر یک شبه دست نیافتنی می‌شود. واقعیت آن هست که در صورت افزایش نرخ دلار، به همراهزار مسکن دیگر جای مناسبی برای سرمایه‌گذاری و ورود سرمایه‌های جدید نخواهد بود. چه آن‌که طی سال‌های اخیر یکی از گلایه‌های دولتی‌ها همین مسئله بوده هست.

امروز هم به طور حتم نوسانات نرخ ارز ادامه خواهد داشت و تغییرات آن لحظه می‌شود. طی روزهای سه شنبه چهارشنبه و امروز اتفاقات در داخل و خارج افتاده و می‌افتد که بی‌شک اقتصاد کشور را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. یکی از تاکیدات رهبر معظم انقلاب درون‌زا و برون‌گرا بودن اقتصاد بوده، مسئله‌ای که به همراه توجه به تاثیرگذاری بیش از حد اتفاقات بین‌المللی بر به همراهزارهای اقتصادی کشور به نظر می‌رسد از سوی مسئولان دولت مورد توجه قرار نگرفته هست.

به همراه این تفاسیر در جمع‌بندی می‌توان گفت مهم‌ترین تاثیر افزایش احتمالی نرخ ارز بر به همراهزار مسکن خواهد بود. دیگر حتی تغییر شرایط پرداخت وام مسکن که قرار هست در آن زمان به همراهزپرداخت به ۱۵ سال، نرخ سود به ۸ درصد و میزان اقساط کاهش یابد، هیچ تاثیری در خروج این بخش از رکود نخواهد داشت. به عبه همراهرت دیگر همه رشته‌های اقتصادی دولت به همراه یک اعتماد بیجا یک شبه پنبه می‌شود.

تنها راهکار مصون ماندن از چنین اتفاقات “پیش‌بینی” شده‌ای، گام نهادن در مسیر تبیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب یعنی اقتصاد مقاومتی هست. برنامه‌ای که دولت حرف‌های قشنگ زیادی دربه همراهره آن می‌زند، اما در عمل تا امروز اتفاقی در این خصوص روی نداده هست.

انتهای پیام/

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم