نبردفرهنگی وتمدنی خود را آغاز کنیم/به همراه اذن الهی به قدس خواهیم رسید

۱۶ آذر ۱۳۹۶ سایت خبری آوا

بدرالدین حسون: نبرد فرهنگی و تمدنی خود را آغاز کنیم

شیخ بدرالدین حسون، مفتی سوریه حرفران دوم پنل اول افتتاحیه کنفرانس بود. وی در ابتدای حرفانش گفت: سال گذشته برخی از شما زمانی که من گفتم سوریه و عراق از سوی کسانی هدایت می شوند که بر وعده خود صادق بودند لبخند زدید اما امروز می بینیم که این ملت پیروز شدند. من به شما بشارت پیروزی دادم و امروز مژده این پیروزی را می دهم. بنده از شما می خواهم که پس از تمام شدن این نبرد نظامی، نبرد فرهنگی و تمدنی خود را آغاز کنید. امروز بحث هلال شیعی پایان یافته و بحث صراط مستقیم آغاز شده هست. امروز بعد از آزادی موصل و حلب راه هموار شده هست و ما به اذن الهی به قدس هم خواهیم رسید.

حسون افزود: ما همیشه از اهدنا الصراط المستقیم حرف می زنیم و این همان راهی هست که سوریه به وسیله آن پیروز شد. ما در این اجلاس که سالیان سال هست برگزار می شود، دنبه همراهل اندیشه تقریب هستیم چون این اندیشه ما را به صراط مستقیم هدایت خواهد کرد اما همه میهمانان به همراهید توجه داشته به همراهشند که حضور در این اجلاس به معنای پایان مسئولیت شان نیست. ما علمای بزرگ فلسطین را فراموش نکردیم و این به خاطر ایمان جوامع اسلامی هست. ما همگی در درجه اول مسلمان هستیم و بعد عرب، فارس، ترک و کرد هستیم.

وزیر فرهنگ افغانستان: موانع اخلاقی اتحاد را رفع کنیم

پس از وی فیض محمد العثمانی، وزیر فرهنگ، حج و اوقاف افغانستان حرفرانی کرد. وی به همراه اشاره به اینکه به همراهید از وقایع و رخدادهای تاریخی هستفاده درست کنیم، گفت: ملت افغانستان بعد از سال ۲۰۰۱ که به پیروزی رسید، دروازه های مکاتب و مدارس دینی خود را به همراهز کرد و خوشبختانه امروز ما شاهد نسل نو و تحصیلکرده ها هستیم. در یک و نیم دهه گذشته هم جوانان ما در المپیادهای بین المللی مدال های مختلفی به دست آورده اند و اقوام مختلفی امروز در کنار هم در کشور افغانستان زندگی می کنند.

محمد العثمانی افزود: بنده به همراه اطمینان می گویم به همراه وجود تمام مشکلاتی که در افغانستان وجود دارد، امروز ما به هیچ کشوری اجازه نمی دهیم که به کشور ما آسیبی بزند. انتظار داریم که همسایه هایمان هم اینگونه به همراهشند و اجازه ندهند که سلاحی از طریق کشورهای آنها وارد افغانستان شود. از علما، اندیشمندان و مسلمانان و سیهستمداران هم می خواهم در رهستای مبه همراهرزه به همراه افراط گرایی به همراه ما همدست به همراهشند و مطمئن به همراهشند که حاکمیت و قدرت افغانستان موجب قدرت و امنیت در کشورشان خواهد شد.

وزیر فرهنگ، حج و اوقاف افغانستان گفت: ما به عنوان یک کشور اسلامی دو کانون شیعه و سنی را به رسمیت شناخته ایم و امروز تمامی مذهب کنار هم مشغول عبه همراهدت کردن هستند. ما حتی برای اقلیت های مذهبی مثل هندو هم امکانات و خدمات فراهم کرده ایم. همانطور که آیت الله اراکی از ما خوهستند پیشنهادات خود را ارائه دهیم، پیشنهاد بنده به ایشان برداشته شدن موانع اخلاقی اتحاد هست، چرا که رسیدن به تمدن اسلامی بدون برداشتن موانع اخلاقی اتحاد شدنی نیست.

همام حمودی: همه مشکلات ما از اسرائیل نشات می گیرد

حرفران بعدی این مراسم رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق بود. همام حمودی گفت: ما امروز در شرایط سختی زندگی می کنیم که برگزاری چنین کنفرانس هایی امر بسیار شایسته ای هست. خدا را شکر که ما توانستیم در محور مقاومت موفق به همراهشیم. ما در محور مقاومت به همراه دستان خودمان پیروز شدیم نه به همراه کمک های بین المللی.

وی افزود: برخی داعش را یک خلافت اسلامی معرفی می کنند تا جوانان دیندار به عضویت آن دربیایند، در حالی که داعش فقط ظاهر اسلامی دارد و به همراهطناً یک خلافت اسلامی نیست. ماهیت اسلامی عدالت و کرامت اسلام این هست که انسان را بسازد و صلح و آرامش به ارمغان بیاورد. در این میان بسیاری از جوانان سوال می کنند که من اگر بخواهم مسلمان و دیندار شوم به همراهید به این اسلام روی بیاورم که تمام دشنام و جنگ هست به همین دلیل بسیاری از آنها جذب فرقه های لائیک و امثال آن می شوند. ما صدها سال هست که هر لحظه دچار تفرقه و تجزیه هستیم. امروز هم که تکفیری ها به جان ما افتادند به همراهید بدانیم که همه مشکلات ما از اسرائیل نشات می گیرد.

رئیس مجلس اعلای اسلامی عراق اضافه کرد: ملت عراق ملت دیندار و متدینی هست که علیرغم کمبود امکانات و مشکلاتی که عربستان برای آن ایجاد کرده برای حفظ دین خود می جنگد. زمانی که آیت الله سیستانی اعلام کرد که جنگ امروز جنگ موجودیت هست همه ملت عراق علیه توطئه به وجود آمده حرکت کردند و جوانان مومن این کشور به این فتوا لبیک گفتند و نیروهای مقاومت مردمی همواره در این جبهه حضور داشتند.

وی در پایان تأکید کرد: درست هست که امروز داعش تمام شده اما ما به همراهید به این فکر کنیم که پس از داعش به همراهید چه کرد و چگونه افکار داعش را از ذهن جوانان بیرون کرد. لازم هست که ما روشنگری و اسلام ناب محمدی را جایگزین تفکر داعش کنیم. مردم هم لازم هست امیدوار به همراهشند و دست از ناامیدی بردارند ما به همراهید تمدن نوینی را برای خود بسازیم. اسلام یک دین جامد و خموده نیست که فقط به گذشته نظر داشته به همراهشد. اسلام دین پویایی و حرکت هست و به آینده هم نظر دارد همه دغدغه امروز ما دغدغه اسلام هست. چندی پیش اربعین حسینی را در عراق پشت سر گذاشتیم و دیدید که همه به خاطر عشق به امام حسین(ع) به کربلا آمدند و واضح و مبرهن هست هر کس که امام حسین (ع) را دوست دارد، خدا را دوست دارد.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم