چینود، راک شرقی اجرا می‌کند

۴ اسفند ۱۳۹۶ سایت خبری آوا

چینود، راک شرقی اجرا می‌کندوحید کریمی فرد سرپرست در گفتگو به همراه خبرنگار آوا پردیس دربه همراهره چگونگی شکل‌گیری گروه چینود و انتشار آلبوم EP و اجرای پیش رویشان صحبت کرد.

*دربه همراهره سبک و سیاق گروه و اینکه اعضا چه کسانی هستند کمی توضیح بدهید. 

می‌توان گفت این گروه یک گروه راک‌ هست که کششی به سمت موسیقی شرقی دارد اما به لحاظ ساز بندی و فرم و خشن بودن کمی‌ هم متفاوت به همراه راک هست. 

از سال ۱۳۹۳ که امیر بنکدار تهرانی(آهنگساز) چند اثر را ساخته بود و به همراه یک گروه کار می‌کرد، گروه چینود شکل‌گرفته بود. جا دارد که بگویم‌ چینود به معنای پل رستاخیز هست. مسائلی که پیش می‌آید سبب می‌شود گروه نتواند به کار خود ادامه دهند. امسال من به همراه امیر آشنا شدم.ابتدا تصمیم گرفتیم کارها را رکورد کنیم و آلبومی به همراه قطعات به همراه کلام‌ و بی‌کلام تهیه کنیم.در چند مرحله به دنبه همراهل گیتاریست هم بودیم.البته انتخاب سختی بود.چون من آدم جدی‌ای هستم و به‌راحتی نمی‌توانستم به همراهکسی کار کنم. در همین حین به همراه درامری به نام حسین زاهدی(از اعضای گروه اِکوان) آشنا شدیم که تمایل داشتیم به همراههم همکاری کنیم و سپس کسرا جلالی به‌عنوان نوازنده گیتار لید به ما اضافه شد و تصمیم گرفتیم علاوه بر رکورد قطعات به اجرای لایو هم‌ بپردازیم. چون طی سال‌های اخیر، هنرمند موسیقی راک راحت‌تر مجوز فعالیت می‌گیرد.

 

*به همراه توجه به اینکه گفتید سبک موسیقی شما شرقی هست، چرا از سازهای شرقی هستفاده نمی‌کنید؟ 

من خیلی مایل به انجام این کار هستم. پانزده سال هست که در حوزه موسیقی ایرانی فعالیت می‌کنم و ساز نی می‌نوازم و در تهران و شهرستان در جشنواره‌هایی چون فجر شرکت و به همراه تئاترها در زمینه ساخت موسیقی همکاری کرده‌ام و مقام هم آورده‌ام. اما علت هستفاده نکردنمان از سازهای شرقی، نوپا بودن گروه هست. شاید برای رکورد قطعات از سازهای شرقی هستفاده کنیم، اما تصمیمی بر هستفاده از آن‌ها در اجراهای زنده نداریم. 

*آلبوم چه زمانی به‌صورت EP منتشر می‌شود؟ 

قرار بود امسال آن را منتشر کنیم.اما چون کنسرت امسال برگزار می‌شود و تمرینات فشرده داشتیم، انتشار آلبوم را به تابستان سال آینده موکول می‌کنیم. ما آلبوم را به‌صورت EP منتشر می‌کنیم، چون گروه برای ده قطعه لیریک آماده ندارد و میکس مستر و ضبط کارها بسیار زمان‌بر هست. 

*به همراه توجه به هستقبه همراهل مخاطبه همراهن از تک قطعه‌ها، چرا کارهایتان را به این صورت منتشر نمی‌کنید؟ 

فعلاً نظر گروه بر تهیه آلبوم هست. شاید هم‌ انتشار تک قطعه برای ما اتفاق می‌افتد. من‌ معتقدم وقتی اثری می‌خواهد به جامعه موسیقی معرفی شود به همراهید به همراه بهترین کیفیت به همراهشد.البته انتشار آلبوم EP هم هنوز قطعی نیست. 

*در کنسرت پیش رو، آثار خود گروه را اجرا می‌کنید؟ 

ما چهار قطعه از خود گروه و چهار قطعه از گروه‌های دیگر را به اجرا خواهیم درآورد که تابه‌حال در ایران توسط کسی اجرانشده و از موزیک‌های پرطرفدار هست. دو قطعه از گروه دز و دو قطعه دیگر از گروه سپوترا هست. اجرای ما احتمالاً مشترک به همراه گروه‌هایی دیگر هست. 

*اجرای شما در فستیوال شب شنبه‌ها خواهد بود؟ 

ابتدا تصمیم داشتیم در برج آزادی اجرا کنیم.اما به دلیل کمبود قطعات فکر کردیم بهتر هست ابتدا برای محک خودمان ۱۲ اسفندماه در شب شنبه‌ها به اجرا بپردازیم. 

*موردی که در موسیقی راک به همراهعث ناراحتی برخی مخاطبه همراهن این نوع موسیقی می‌شود،  اجرا از گروه‌های خارجی هست. نمی‌توانستید زمان اجرا را تغییر داده یا قطعات را به همراه سرعت بیشتری کامل کنید تا به اجرا برسند؟ اصلاً این انتقاد مخاطبه همراهن را قبول دارید؟ 

فکر می‌کنم در ایران حتی گروه‌هایی که آلبوم‌های زیادی منتشر کرده‌اند، هم مخالف به همراه کاور قطعات گروه‌هایی دیگر به همراهشند. چون حتی کاور کردن قطعات هم کار آسانی نیست.ما نوازنده‌های خوبی در ایران داریم.اما ازنظر حرفه‌ای خصوصاً در این سبک به سطح هنرمندان غربی نمی‌رسند.بنابراین اجراهای زنده به همراه کاور این قطعات قوی‌تر می‌شوند. می‌توانم بگویم ‌ما اولین گروهی هستیم که چهار قطعه ساخته خودمان داریم. فقط چون لیریک آماده نیست، مابقی قطعات را برای اجرا معرفی نکردیم. چون قطعه بی‌کلام به همراهعث اذیت شدن شنونده می‌شود و جذابیت کار پایین می‌آید. وکالیست گروه ما نوازنده بیس هم هست و کارهای انتخاب‌شده برای کنسرت ملودیک هست. به‌عنوان یک نوازنده اعتقاددارم خواندن و نواختن هم‌زمان کار سختی هست، خصوصاً برای نوازنده بیس. تا جایی که می‌دانم فقط یک‌ گروه دیگر این کار را کرده هست. 

چینود، راک شرقی اجرا می‌کند

*به همراه توجه به اینکه شما که موسیقی سنتی را کارکرده‌اید، چه شد که به سمت این سبک موسیقی رفتید؟ 

من تقریبه همراهً از سال پنجم ابتدایی موسیقی سنتی را به‌صورت جدی دنبه همراهل کرده و زیر نظر هستادهای خوبی آموزش‌دیده‌ام. موسیقی اصیل ما بسیار جدی و دل‌نشین هست. من تمام دستگاه‌های ایرانی را زده‌ام و کاملا به همراه این نوع موسیقی آشنایی دارم. اما این موسیقی شاید به دلیل ترانه یا نوع بخصوصش هیجان زیادی نداشت. بنابراین از سال ۸۲ شروع به کار در سبک راک کردم. 

*فکر نمی‌کنید موسیقی راک ‌به همراه فرهنگ ما سازگار نیست و مردم‌ مثل موسیقی پاپ ‌به همراه آن ارتبه همراهط برقرار نمی‌کنند؟ 

من خیلی به این‌ قضیه معتقد نیستم.چون بقول معروف وقتی موسیقی اصیل ما در خارج از کشور اجرا می‌شود، از آن هستقبه همراهل خوبی به عمل می‌آید. پس اگر در خارج از کشور کسی ساز ایرانی نواخت، به همراهید بگویند به همراه فرهنگ آن‌ها سازگار نیست؟ 

برای من جالب هست که بهترین نوازنده‌های اروپایی که در این سال‌ها در سبک موسیقی راک فعالیت دارند، به سمت موسیقی شرقی کشش پیدا می‌کنند. به یاد دارم چند سال پیش که گروه آریان روی کار آمد، موسیقی پاپ خیلی اجرا نمی‌شد و شرایط آن مثل حال حاضر موسیقی راک بود. اما به‌مرورزمان، هنرمندان دیگری هم به فعالیت در ابن عرصه پرداختند. من فکر می‌کنم موسیقی راک هم به همراه روندی که از سال ۱۳۹۳ تا الان طی می‌کند، موردتوجه و هستقبه همراهل مردم قرار می‌گیرد. موسیقی راک خیلی ساده نیست. در خیلی از کنسرت‌هایی که امروزه برگزار می‌شود، موزیک لایو نیست. اما در اجراهای ما چنین اتفاقی نمی‌تواند بیفتد. چون در این صورت مخاطبه همراهن موسیقی راک معترض شده و از اجراهای بعدی هستقبه همراهل نمی‌کنند. به نظر من چون این نوع موسیقی تابه‌حال خیلی روی بورس نبوده، به همراه فرهنگ جور درنیامده هست. 

از لحاظ نوع پوشش هم تمام هنرمندان یک سبک خاصی دارند. لبه همراهس پوشیدن سلیقه‌ای هست و انتقادها به پوشش، نظرات عوامانه هست. ما در تمریناتمان پوشش ساده‌ای داریم. اما در اجراها خود من علاقه دارم خیلی جدی لبه همراهس بپوشم. 

*نظرتان راجع به شب شنبه‌ها و کیفیت آن چیست و به نظر شما چقدر می‌تواند به این نوع موسیقی کمک کند؟ 

به نظر من خیلی توانسته به موسیقی راک کمک کند.تقریبه همراهً سه سال هست که شب شنبه‌ها به همت امیر خرازی اجرا می‌شود. این برنامه‌ها اتفاق خوبی هست که برای گروه‌های نه‌چندان مطرح که توان اجاره سالن‌های بزرگ و پر کردن آن‌ها را ندارند، فضای خوبی فراهم‌ کرده تا خود را محک زده و دیده شوند. 

*فکر می‌کنید بیشتر شدن فضای رقابت روی کار شما تأثیرگذار هست؟ 

قطعاً این‌طور هست.اتفاقاً من این رقابت را خیلی دوست دارم. چون به همراهعث می‌شود ما جدی کارکنیم. 

ضمناً موسیقی اجراشده در شب شنبه‌ها مخاطب خاص دارد که به همراه آن آشنهست.کسی که به کنسرت پاپ می‌رود، ممکن هست فقط یک‌به همراهر به شب شنبه‌ها بیاید. 

*حرف آخر؟ 

کار گروهی مخصوصاً در موسیقی راک خیلی سخت هست.اغلب خواننده‌های سبک‌های دیگر به‌راحتی می‌توانند اعضای گروه خود را عوض کنند.اما در سبک ما این‌طور نیست. اگر اعضای یک گروه راک بعد مدتی به دلیل هر مشکلی از آن جدا شوند، آن گروه از هم می‌پاشد و به‌سختی می‌تواند دوبه همراهره خود را به همراهلا بکشد. من دوست دارم مردم و مخاطبه همراهن ما بدون اجبه همراهر ما را حمایت کنند.

گفتنی هست گروه راک چینود ۱۲ اسفندماه سال جاری در پردیس تئاتر شهرزاد در قالب فستیوال شب شنبه‌ها به همراه گروه «Negative pole» به روی صحنه می‌رود و علاقه‌مندان جهت تهیه بلیت می‌توانند به سایت تیوال مراجعه نمایند.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم