کشتار مسلمانان تمدن نیست

۱۶ آذر ۱۳۹۶ سایت خبری آوا

به گزارش آوا پردیسنیوز، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز در افتتاحیه سی و یکمین کنفرانس وحدت اسلامی در تهران گفت: امسال کنفرانس وحدت اسلامی در شرایطی آغاز به کار کرده هست که به همراه دو حادثه شیرین و تلخ مواجه هستیم.

وی افزود: حادثه شیرین منطقه ما پیروزی‌های ارزشمند ملت‌های منطقه بر تروریسم هست. مردم عراق، مردم سوریه، مردم لبنان و همه آنهایی که در مبه همراهرزه به همراه تروریسم از این کشور‌ها حمایت کرده اند امروز خوشحال و سرافراز هستند که پایه‌های اصلی تروریسم در منطقه فروریخته شده و توطئه هایی که هستکبه همراهر و صهیونیستم علیه ملت‌های منطقه طراحی کرده بود نقش برآب شده هست. البته به همراهید راه مسلمان‌ها تا ریشه کن شدن کامل تروریسم ادامه یابد.

آنان که در برابر داعش جنگیدند، حق بزرگی بر منطقه و جهان دارند

رئیس جمهور تاکید کرد: آنهایی که در سوریه و عراق علیه تروریست‌ها و داعش جنگیدند حق بزرگی برگردن منطقه و جهان دارند. این تروریسم نه تن‌ها تهدیدی برای منطقه بلکه تهدیدی برای جهان و اروپا و آمریکا بود؛ لذا کسانیکه علاقمند به صلح هستند به همراهید از زرمندگان مقاومت ممنون و متشکر به همراهشند، اما متاسفانه این چنین نیست. به جای اینکه از این دولت‌ها تشکر کنند در فکر تضعیف و توطئه علیه آن‌ها هستند.

روحانی به همراه اشاره به هفته وحدت سال گذشته و آزادی حلب سوریه خاطرنشان کرد: در حرفرانی پارسال عرض کردم که به زودی پیروزی‌های دیگری را بر تروریست‌ها شاهد خواهیم بود و امسال در شرایطی اینجا هستیم که هم موصل آزاد شده و هم پایگاههای تروریسم فروریخته و همه شهرهای سوریه تا شهر مرزی بوکمال آزاد شده هست.

وی تصریح کرد:، اما بخش تلخی که امروز شاهدیم این هست که برخی کشورهای منطقه و اسلامی نزدیکی خود را نسبت به رژیم صهیونیستی به همراه کمال بی پروایی آشکار می‌کنند و اگر در سال‌های گذشته پنهانی به همراه دشمنان اسلام در تعامل، همکاری و گفتگو بودند، حداقل در زبه همراهن منکر بودند و آنقدر این ارتبه همراهط زشت و قبیح بود که هیچ مقامی از کشورهای اسلامی توان آن را نداشت که به صراحت به مردم بگوید که اسرائیل دوست ما و مقاومت منطقه دشمن مهست.

رئیس جمهور ادامه داد: آن‌ها امروز متاسفانه تلاش می‌کنند تا این منکر بزرگ را تبدیل به معروف کنند؛ البته من تردید ندارم که ملت‌های منطقه و مسلمانان جهان نخواهند گذاشت این نقشه شوم، به ثمر برسد. علما نخبگان، جوانان مسلمان و ملت فلسطین نخواهند گذاشت، چراکه آزادی قدس شریف آرزوی همیشگی آنان بوده و خواهد بود.

روحانی در ادامه به همراه اشاره به ابعاد دیگر این توطئه گفت: در کنار همه توطئه‌های هستکبه همراهر و صهیونیسم، برخی از آن‌ها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد؛ اینکه آمریکا و صهیونیست‌ها گروههای تروریستی را ساختند و به جان مردم انداختند، نکته واضحی هست، هم ما می‌دانیم و هم خودشان.

وی افزود: همه می‌دانند که القاعده را چه کسانی تشکیل دادند، چه کسانی تروریست‌ها را در افغانستان و پاکستان ایجاد کردند و در منطقه پخش کردند، چه کسانی به تروریست‌ها پول و سلاح دادند و کمک اطلاعاتی کردند، هرچند در نهایت این ماری که در آستین خودشان برای نیش زدن دیگران پرورش داده بودند، خودشان را گزید.

رئیس جمهور ادامه داد: همه ما می‌دانیم که به همراه تروریسم چه جنایت بزرگی را در منطقه مرتکب شدند، اما برخی از نکات توطئه آن‌ها کمتر مورد توجه قرار گرفته هست. اولین اقدام شومی که آن‌ها انجام دادند فرصت سوزی بود، ما می‌گوییم مردم را کشتند، آثار تمدنی را نابود کردند، ترس را در میان مردم بوجود آوردند، خون‌های بی گناهان را ریختند، اما نمی‌گوییم عراق و سوریه از فرصت توسعه چند سال عقب رانده شدند.

روحانی گفت: ما این را می‌دانیم که از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در این سرزمین و در ایران هر موقع ملت ما توانستند در مرز پیشرفت و تعالی قرار بگیرند، توطئه‌ای علیه ما درست کردند. آن موقع که ما کشور را آرام کردیم و از مشکلات داخلی عبور کردیم و کشور آماده به همراهزسازی بود، فردی و حزبی را علیه ایران تحریک کردند و جنگ هشت ساله صدام علیه ایران را طراحی کردند و پس از آن هم به محض دیدن رشد و توسعه در کشور ما توطئه دیگری طراحی کردند به نام تهدید هسته‌ای برای منطقه و جهان و سال‌ها ما را در جنگ اقتصادی قرار دادند.

وی افزود: امروز هم، چون می‌بینند ایران در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارد به فکر طراحی دیگری برای ما هستند. سوریه در نهایت از تروریسم نجات پیدا می‌کند و نیروهای خارجی را بیرون خواهد راند و این دیر یا زود رخ می‌هد. ملت عراق متحدتر از گذشته به همراهقی خواهد ماند و کرد، شیعه و سنی برادرانه در کنار هم خواهند ماند و عراق سربلندی را خواهند ساخت.

رئیس جمهور به همراه بیان اینکه یمن هم از دست متجاوزین نجات خواهد یافت و ملت یمن متجاوزین را پشیمان خواهند کرد، تصریح کرد:، اما فرصت‌های از دست رفته چگونه جبران می‌شود؟ ما می‌دانیم هشت سال تجاوز به کشور و به همراهزسازی آن چند دهه زمان می‌خواهد، ما می‌دانیم توطئه تحریم علیه ایران چند سال زمان می‌خواهد. اولین توطئه قدرت‌های بزرگ علیه ملت‌ها و دولت‌های منطقه انجام دادند فرصت سوزی بود، نگذاشتند سوریه به آبه همراهدانی مورد نظر خود برسد، چهل سال هست که عراق را گرفتار کرده اند.

وی افزود: حدود ۴۰ سال هست که عراق گرفتار هست، یا به همراه تجاوز صدام به ایران و یا تجاوز به کویت یا جنگ ائتلاف علیه عراق و ویرانی این کشور یا حمله آمریکا به عراق و یا موضوع تروریسمی که به جان مردم انداخته‌اند. چرا فرصت‌های مردم مسلمان و مردم مظلوم این منطقه را از بین بردید.

صهیونیست ها، آمریکایی‌ها و هستکبه همراهر جهانی به همراهید در برابر ملت‌های منطقه پاسخگو به همراهشند. چرا فرزندان مردم را در این منطقه کشتید؟ چرا آثار تمدنی را ویران کردید؟ چرا سلاح و بمب دادید و می‌دهید تا مردم یمن زیر این بمبه همراهران‌ها نابود شوند؟ چرا در شمال عراق توطئه کردید و چرا به توطئه‌های خود ادامه می‌دهید؟ آیا به همراه این توطئه‌ها می‌خواهید مسلمان‌ها به همراه شما خوب به همراهشند و به شما احترام بگذارند. شما می‌خواهید ادعا کنید تمدن بشری و انسانی به دست شمهست؟ آیا کشتار مردم تمدن هست؟

رئیس جمهور یادآور شد: اولین فاجعه‌ای که در منطقه ما واقع شده و کمتر به آن توجه می‌شود، فرصت سوزی ههست. هستکبه همراهر و صهیونیست، فرصت شومی در این منطقه به ارمغان آوردند.

روحانی به همراه اشاره به بذر اختلاف و دشمنی‌ها در منطقه گفت: بذر اختلاف بین شیعه و سنی، بین کرد و عرب، بین علوی و سنی، چه کسانی این بذر اختلاف را افشاندند؟ آیا به این زودی‌ها آثار این نزاع‌ها و اختلاف‌ها از بین می‌رود؟

شیعه و سنتی دو مسیر برای یک هدفند

رئیس‌جمهور گفت: مردم منطقه برادرانه در کنار یکدیگر زندگی می‌کردند، اما شما بودید که فاصله انداختید و بذر اختلاف را از قرن بیستم در این منطقه افشاندید. شیعه و سنی به همراه یکدیگر اختلاف ندارند و دو مسیر برای یک هدفند. شیعه و سنی دو راه به سمت چشمه تولید و نبوت هست. شیعه و سنی در طول تاریخ برادر بودند؛ در کنار هم در عراق علیه انگلیس مبه همراهرزه کردند، در شبه جزیره علیه انگلیس مبه همراهرزه کردند، در آفریقا علیه هستکبه همراهرگران مقابله کردند اقوام و مذاهب مختلف مشکلی به همراه هم نداشتند. از قرآن یاد گرفته بودند که چگونه به همراه یکدیگر به همراه نرمی حرف بگویند و اخوت اسلامی داشته به همراهشند. شما آمدید بین ملت‌ها فاصله انداختید.

روحانی به همراه بیان اینکه دشمنی‌ها و نزاع‌ها از بین خواهد رفت، گفت: کینه‌ای که بین اقوام و مذاهب به همراه خونریزی، هستکبه همراهر به وجود آورده هست، سال‌ها برای جبران آن، همه ما به همراهید تلاش کنیم. یکی از وظایف بزرگ سخت ما امروز، تلاش برای التیام هست.

وی ادامه داد: همه مذاهب وظیفه بزرگشان التیام زخم‌های سال‌های پیشینی هست که هستکبه همراهر و هستثمار بین ما به وجود آورده هست و این رسالت و وظیفه مهست که به همراهید به آن توجه کنیم.

به همراهید خیانت هستکبه همراهر و صهیونیسم را جبران کنیم

رئیس‌جمهور افزود: موضوع دیگر، ضربه و چهره اسلام هست، اگر به ایران خیانت کردید، اگر به عراق خیانت کردید و به سوریه و لبنان خیانت کردید، مردم جبران خواهند کرد، اما به همراهر سنگینی بر دوش همه مهست تا خیانتی که بر اسلام روا داشتند را جبران کنیم. چهره اسلام را در جهان و میلیون‌ها جوان را در سراسر دنیا که می‌توانستند عاشق اسلام به همراهشند، مشوش نشان دادند. ضربه‌ای که بر چهره اسلام زدند، چهره اسلام را واژگونه به نسل دنیای جوان امروز معرفی کردند و به همراهر بسیار سنگینی بر دوش ما گذاشتند.

وی خطاب به حضار و علما و رسانه کشورهای اسلامی گفت: امروز به همراهر سنگینی بر دوش داریم، آنهایی که در فضای حقیقی و مجازی، فرصت حرف گفتن دارند، یک مسئولیت بزرگ ما امروز، تبلیغ واقعی اسلام و دعوت هست و این رسالت بزرگی بر دوش همه ما مسلمانان هست.

روحانی گفت: ما به همراهید خیانت هستکبه همراهر و صهیونیسم را به خوبی جبران کنیم.

وی به همراه طرح این سؤال که ما چه راهی برای توسعه، تمدن، برادری و کنار هم بودن به چه راهی نیاز داریم؟ گفت: اعتقادم بر این هست، وحدت و اتحاد جز از طریق اعتدال و میانه‌روی امکان‌پذیر نیست. به همراه خشونت، افراط و ترور، به مقصد تمدن نوین اسلامی نخواهیم رسید.

هدف از وحدت از میدان به در کردن یک مذهب نیست

روحانی گفت: وحدت به این معنهست که مذاهب مختلف اسلامی محترم بمانند و در کنار یکدیگر همزیستی مسالمت‌آمیز داشته به همراهشند. مقصود ما این نیست که یکی از میدان به در رود و یک مذهب نابود شود؛ هدف ما از وحدت این هست که همه مذاهب در کنار هم و دور یک میز بنشینند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: ما نمی‌خواهیم زبه همراهن واحد درست کنیم، ما می‌خواهیم در کنار نژادها، اقوام و زبه همراهن‌های مختلف به همراه هم به همراهشیم، تبعیض ناروا و نزاع بین ما نبه همراهشد. ما اختلاف‌نظر خواهیم داشت؛ اما در اصول، ارزش‌ها و مبه همراهنی یکی هستیم و همه این اشتراکات ما را به وحدت ترغیب می‌کند.

وی افزود: بت‌پرستان هیچ وقت وحدت نمی‌کردند، چرا که بت‌هایشان مختلف بود، اما توحید به همراهعث وحدت میان مسلمان‌ها می‌شود. پس در کنار توحید، وحدت، اتحاد و یگانگی هم هست.

دینِ ما تعلق به یک نژاد و گروه خاص ندارد

روحانی تصریح کرد: ما به تورات، انجیل و … احترام می‌گذاریم، ما یهود نیستیم که دین خودمان را در یک نژاد و ملیت ببینیم؛ همه ملت‌ها عضو امت واحده‌ی اسلامی هستند. دینِ ما تعلق به یک نژاد و گروه خاص ندارد.

رئیس‌جمهور افزود: پیامبر بشیر نذیر برای همه عالمیان بود. وحدت به این معنهست که همه ما در مبه همراهرزه به همراه هستکبه همراهر و هستثمار در کنار هم به همراهشیم؛ به این معنهست که برای آزادی سرزمین‌های اسلامی به همراهید در کنار هم به همراهشیم و برای اینکه سرزمین‌های اسلامی را از دست متجاوزین آزاد کنیم.

وی ادامه داد: مبه همراهرزه ملت فلسطین، مبه همراهرزه نفی سبیل هست، مبه همراهرزه برای ایستادگی و مقاومت در برابر تجاوز هست. چگونه ما توانستیم بر تروریستی که ساخته هستکبه همراهر بود، در این منطقه توفیقات بزرگ به دست بیاوریم؟ مرجعیت در کنار دولت قرار گرفت. در عراق اگر فتوای مرجعیت نبود، هنوز داعش وجود داشت. در عراق اگر وحدت شیعه و سنی در کنار هم نبود، هنوز موصل آزاد نشده بود. اگر ایستادگی ملت سوریه و کمک حزب‌الله و ایران نبود، امروز حلب هنوز در دست تروریست‌ها بود. ما به همراهید در کنار هم قرار بگیریم. ما برای اخلاق، میانه‌روی و اعتدال در کنار هم هستیم.

روحانی به همراه بیان اینکه به همراهید خشونت فکری در منطقه رخت بربندد، گفت: اعتدال و میانه‌روی از فکر شروع می‌شود. میانه‌روی و اعتدال همان امت وسط هست.

وی گفت: شهادت یعنی آن چیزی که انسان می‌داند، به همراه صدای بلند بگوید. شهادت علم توأم به همراه اظهار و بیان هست. ما به همراهید امت وسط بمانیم. نبه همراهید بگذاریم ما را به رهست و چپ منحرف کنند و ما را به افراط و تفریط بکشانند. دین ما سراسر اعتدال هست. سیره پیامبر (ص) و اسلام، اعتدال هست. اسلام دین اعتدال هست؛ نه سرمای هستخوان‌سوز زمستانی دارد و نه گرمای تابستانی؛ اسلام همیشه بهار هست.

روحانی تصریح کرد: اگر بخواهیم به تمدن نوین اسلامی دست پیدا کنیم، تمدن تن‌ها به همراه قدرت و علم ساخته نمی‌شود. تمدن از اخلاق، وحدت و پایان جنگ و نزاع آغاز می‌شود. ما به همراهید به همراه وحدت اسلامی، راه را برای پیشرفت اسلامی ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: تردید نداریم اگر به وظیفه خود عمل کنیم، خداوند ما را یاری خواهد کرد.

وی در پایان به همراه تشکر از اقوام و مذاهب ایرانی گفت: ما در طول سال‌های گذشته در ایران در سایه عمل به قرآن و اسلام، شاهد وحدت، یگانگی، اخوت و برادران میان مسلمان‌ها بودیم. سیستان و بلوچستان، کردستان، غرب و شرق ما، امروز سراسر برادری و وحدت هست که این وحدت این در سایه عمل به اسلام توسط علمای اهل سنت و اهل شیعه، فرهیختگان، جوانان و خود مردم هست. امروز سراسر سیستان و بلوچستان و کردستان امن هست و این در سایه وحدت مسلمانان هست. اگر وحدت شد، امنیت، برادری و اخوت خواهد آمد. اگر کشورهای دوست در منطقه به همراه هم تعامل نمی‌کردند، امروز نه موصلی آزاد بود و نه ابوکمال. اعتدال و تعامل سازنده برادری، وحدت و توسعه هست و انشاءالله شاهد تمدن اسلامی نوین خواهیم بود که آرزوی همه مهست.

دانلود آهنگ مسعود صادقلو ما به هم میایم